Kolejne przysmaki z Kujaw i Pomorza na ministerialnej liście
Pyzok z Dobrego oraz kujawskie ciasto marchewkowe - to produkty z Kujaw i Pomorza wpisane ostatnio na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych. Wykaz prowadzony przez resort rolnictwa zawiera już 76 wyrobów i potraw z woj. kujawsko-pomorskiego.
Lista Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej, a także źródłem informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich przysmaków.
Obecność na liście to także promocja produktu oraz pierwszy krok do podjęcia starań o certyfikaty unijne.
Małopolska zgłasza kolejne regionalne potrawy na listę
- Ostatnio na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane kolejne dwa produkty zgłoszone przez gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu w gminie Dobre (powiat radziejowski) pyzok, czyli placek ziemniaczany oraz kujawskie ciasto marchewkowe - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wśród 76 przysmaków z województwa zarejestrowanych dotychczas na liście są 22 gotowe dania i potrawy, 15 wyrobów piekarniczych i cukierniczych, 13 napojów, 8 produktów mięsnych, 6 warzyw i owoców oraz 5 produktów mlecznych. Na wpis oczekują obecnie kujawska bania z zacirkami, szary smalec po kujawsku oraz jabłecznik kujawski.
Szynka wołowa i gofry na liście produktów tradycyjnych
- których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych, tzn. wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, metod produkcji,
- będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
- stanowiące element tożsamości społeczności lokalnej.
Wnioski o wpis produktu na listę składa się do właściwego miejscowo urzędu marszałkowskiego, który dokonuje ich oceny. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do ministra rolnictwa, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie i uaktualnienie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś