Kawior produktem tradycyjnym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2016,11:00 Aktualizacja: 27-08-2016,11:31
A A A

Kawior jako danie kojarzy się z luksusem i prestiżem na całym świecie. Ten ze szczupaka trafił właśnie na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Zgłoszenie napłynęło z województwa warmińsko-mazurskiego.

"Gdy mowa o kawiorze, pierwszym skojarzeniem jest Rosja i jesiotr. W Rosji tajemnicę sporządzania kawioru rybacy znali od XII wieku, a car Iwan IV na stałe wprowadził kawior do kremlowskiego jadłospisu. Mało osób wie, że już w wiekach średnich, w Rosji kawior szczupakowy był bardziej ceniony niż jesiotrowy i gościł on na stołach carów i bojarów" - wskazuje w swoim serwisie informacyjnym Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

żywność, promocja żywności, regionalne tradycje kulinarne, Wschodni Szlak Kulinarny, żywność

Trzy województwa wspólnie promują żywność tradycyjną

Samorządy z województw podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego wspólnie promują tradycje kulinarne tych regionów. W tym celu powołali Wschodni Szlak Kulinarny - cykl imprez, na których prezentowana jest żywność...
Jak tam zapewniono, w ostatnich latach kawior ze szczupaka odzyskuje dawną, utraconą sławę. Przygotowuje się go w ten sposób, że ikra jest najpierw opłukiwana, by następnie delikatnie usunąć z niej błonę łączącą ziarenka. Potem trafia na gęste sito i jest płukana aż do momentu, gdy woda straci mleczny kolor. Następnie dodawana jest sól, a całość jest przekładana do wyparzonych słoiczków.

Gotowy kawior podawany jest z jajkiem na twardo, do kanapek lub jako przekąska do wódek, koniaków czy szampana. Podobno dostępny jest obecnie w nielicznych mazurskich restauracjach.

Rybołówstwo i przetwórstwo rybne to wieloletnie tradycje na Warmii i Mazurach.

Lista Produktów Tradycyjnych, przysmaki regionalne, małopolska

Tradycyjne wyroby z Małopolski wciąż trafiają na listę ministra

Buchta bolęcińska, mirowska parzybroda i trzebińskie hulajdy - to trzy kolejne potrawy z Małopolski, które trafiły na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. - Tradycje kulinarne Małopolski są bardzo silne i bogate. Swoją siłę...
"W okresie powojennym wielu rdzennych Mazurów wyjechało do Niemiec, ze względu na represje ze strony władzy. Po ostatniej fali wyjazdów w latach siedemdziesiątych, związanej z akcją łączenia rodzin, Mazurów pozostało niewielu. Pozostali na tych terenach autochtoni przekazywali w formie ustnej informacje dotyczące gospodarki rybackiej oraz sposobów przyrządzania potraw z ryb, w tym kawioru ze szczupaka. Kawior z ikry szczupaka przyrządzany był nie tylko na pańskie stoły. Miejscowa ludność z racji mnogości i dostępności ryb również go robiła" - podaje urząd marszałkowski.

Obecnie województwo warmińsko-mazurskie ma najmniej spośród wszystkich regionów zarejestrowanych wyrobów na prowadzonej przez ministerstwo rolnictwa Liście Produktów Tradycyjnych. Jest ich 27.

Na drugim miejscu pod względem liczby takich pozycji widnieje aktualnie woj. małopolskie (ex-aequo z woj. pomorskim). A wygląda na to, że do obecnych 174 produktów dołączy 5 kolejnych. Do wpisania na listę kandydują: produkty podrobowe z Proszowic - kaszanka, głowizna i pasztet, pierogi z fasolą "Piękny Jaś" oraz tłoczony sok jabłkowy z doliny Łososiny.

Poleć
Udostępnij