Kadrowe problemy ODR-ów. Co na to resort rolnictwa?
Minus 260 osób - taki jest bilans ostatnich 2 lat i 7 miesięcy jeśli chodzi o odejścia i przyjścia do pracy w ośrodkach doradztwa rolniczego. Przedstawiając te dane, ministerstwo wskazuje także na działania w kierunku wzmacniania usług doradczych.
O kłopotach kadrowych ODR-ów, związanych oczywiście z niskimi płacami, mówi się od dawna. Niejednokrotnie był to przedmiot dyskusji sejmowej komisji rolnictwa i innych gremiów.
Była szefowa ODR-u skazana. Nie wypłaci się do końca życia
Jak zauważa w swojej interpelacji poseł Zbigniew Ajchler (PO), w niektórych województwach są przyjmowane do pracy osoby, które nie spełniają podstawowych wymogów, przez co blokują etaty potencjalnym doradcom rolniczym.
"Wiem, że na uniwersytetach przyrodniczych są kształceni potencjalni pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego, jednak oferowane zarobki nie przyciągają tych studentów. Niektóre ODR-y starają się zatrzymać odchodzących na emeryturę pracowników. Jednak jest to bardzo trudne, ponieważ odchodzący pracownicy mają naliczoną wyższą emeryturę niż otrzymywane pobory" - wskazuje poseł.
W odpowiedzi na jego zapytania o stan kadry, wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk podał dane z podziałem na kadrę stricte doradczą i wspomagającą działalność ośrodków (to w szczególności pracownicy administracyjni).
I tak, w okresie od 1 września 2016 r. do 31 marca 2019 r. z pracy w ośrodkach doradztwa rolniczego odeszło 1329 osób, z tego 1003 doradców i 326 osób realizujących zadania wspomagające.
Doradztwo rolnicze online. Ministerstwo tworzy specjalny system
"W tym samym okresie zatrudnionych zostało 787 doradców oraz 282 pracowników wspomagających. Spośród osób zatrudnionych na stanowiska doradcze, 376 posiada wykształcenie upoważniające do wpisu na listy doradców rolniczych i rolnośrodowiskowych, ekspertów przyrodniczych bądź doradców leśnych, które prowadzone są przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie przepisów ustawy z 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020” – wskazał Romańczuk.
Jak zaznaczył, wpis na jedną z ww. list jest istotny tylko w przypadku świadczenia usług doradczych na potrzeby związane z wykorzystaniem środków w ramach PROW 2014-2020. Natomiast doradcy niewpisani na te listy mogą bez przeszkód prowadzić usługi doradcze niedotyczące udziału w PROW, szkolenia czy informować rolników w zakresie odpowiadającym posiadanym przez nich kwalifikacjom.
RPO wstawia się za doradcami rolnymi
Resort rolnictwa zapewnił ponadto, że są podejmowane działania umożliwiające doradcom podnoszenie kwalifikacji.
"Obecnie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie prowadzi szkolenia dla 180 osób, które po zdaniu egzaminu będą mogły ubiegać się o wpis na listę doradców rolniczych. W ramach PROW 2014-2020 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór na realizację szkoleń łącznie dla ponad 4,2 tys. uczestników, w szczególności z zakresu integrowanej ochrony, wpływu produkcji rolnej na zmiany klimatu i jej adaptacji do tych zmian, rolnictwa precyzyjnego w produkcji roślinnej, przetwórstwa na poziomie gospodarstwa rolnego czy zarządzania w gospodarstwie" - informuje wiceszef resortu.
A planowane jest również ogłoszenie naboru na organizację studiów podyplomowych dla doradców w zakresach: rolnictwo, rolnictwo ekologiczne oraz ekonomika gospodarstwa rolnego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś