Jak będzie z pogodą w czasie najintensywniejszych prac polowych? IMGW prognozuje
Nadchodzący okres zapowiada się z temperaturami powyżej normy dla czerwca i sierpnia oraz z temperaturami w normie dla lipca i września. Sumy opadów na ogół będą w granicach normy. Na tle lata wyróżni się jednak sierpień z miesięczną sumą opadów w większości Polski powyżej normy wieloletniej.
Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na okres czerwiec - wrzesień 2023 r. została przedstawiona przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB). Prognozę opracowano w Zakładzie Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych oraz Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Wygląda to w skrócie tak:
Oziminy w dobrym stanie. Tylko 0,1 proc. zasiewów do zaorania
Czerwiec 2023 r.
W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
Lipiec 2023 r.
W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych, powinny mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Sierpień 2023 r.
W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy, na wschodzie możliwa suma w zakresie normy wieloletniej.
Wrzesień 2023 r.
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będą się mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Stacje meteo u rolników. Mają dawać bezcenne informacje
Co to oznacza?
IMGW podpowiada, jak interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach na czerwiec-wrzesień.
„Prognoza średniej temperatury powietrza ‘powyżej normy’ nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 st. C, a prognoza ‘poniżej normy’ np. dni z temperaturą minimalną poniżej 10 st. C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury ‘poniżej normy’ nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 st. C, a prognoza ‘powyżej normy’ dni z temperaturą minimalną poniżej 10 st. C” – wyjaśnia Instytut.
Jak podkreśla, należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.
„Prognoza sumy opadów ‘powyżej normy’ nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza ‘poniżej normy’ nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)” – przekazuje IMGW (szczegółowo z jego prognoza można zapoznać się tutaj).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś