Oziminy w dobrym stanie. Tylko 0,1 proc. zasiewów do zaorania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2023,15:15 Aktualizacja: 27-04-2023,15:20
A A A

W bieżącym roku uprawy ozime przezimowały dobrze, praktycznie bez strat. Przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie zimy był na ogół korzystny dla zimujących roślin – podkreśla na podstawie badań polowych Główny Urząd Statystyczny.

Według GUS, w większości województw nie odnotowano strat w powierzchni zasianych ozimin lub straty były niewielkie.

„Na początku marca nastąpiło ruszenie wegetacji roślin ozimych i trwałych użytków zielonych. Notowane w pierwszym kwartale 2023 r. opady deszczu przyczyniły się do dobrego, a miejscami nawet nadmiernego uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby. Nadmierne uwilgotnienie gleby utrudniało lub uniemożliwiało wykonywanie wiosennych prac polowych oraz powodowało opóźnienia w rozpoczęciu siewów zbóż jarych. Chłodne dni i nocne przymrozki w marcu i pierwszej połowie kwietnia hamowały wschody zbóż jarych oraz spowalniały wzrost zbóż ozimych, rzepaku i trwałych użytków zielonych” - wskazuje GUS.

kombajn zbożowy, pole, pszenica, Sahryń

Nowe odmiany zbóż ozimych 2023

Do Krajowego Rejestru zostanie wpisanych aż 35 nowych odmian zbóż ozimych. Najwięcej, bo 18 pszenicy zwyczajnej, w tym 13 odmian chlebowych (z grupy B). Pozostałe to jakościowe odmiany chlebowe (z grupy A). Będzie także po 6 nowych odmian...

Praktycznie bez strat

Z oceny przeprowadzonej w listopadzie przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że zbóż ozimych pod zbiory w 2023 r. zasiano ok. 4,5 mln ha (tj. nieco więcej niż w roku ubiegłym), w tym:
- pszenicy ozimej ponad 2,3 mln ha,
- żyta ponad 0,7 mln ha,
- pszenżyta ozimego ok. 1,2 mln ha,
- jęczmienia ozimego ok. 0,3 mln ha,
- mieszanek zbożowych ozimych ok. 0,1 mln ha.
Powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym szacuje się na ok. 1,0 mln ha.

Wykonane pod koniec lutego i w pierwszej połowie marca oceny wykazały, że uprawy ozime w całym kraju przezimowały podobnie jak w roku ubiegłym praktycznie bez strat, a ich stan oceniany wczesną wiosną był dobry.

Zastoiska i wahania

Lokalnie straty zimowe (uszkodzenia roślin) odnotowano w następujących województwach z
powodu:
- wahań temperatury w województwie zachodniopomorskim,
- wysuszających wiatrów w województwie mazowieckim,
- pleśni śniegowej w województwach: mazowieckim i warmińsko-mazurskim,
- występowania zastoisk wody w obniżeniach terenowych powodujących wymoknięcia roślin w województwach: pomorskim i warmińsko-mazurskim,
- występowania pokrywy lodowej w województwie mazowieckim,
- innych przyczyn (np. zwierzyna leśna) w województwach: lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

piorin, wiorin poznań, kontrole, pozostałości środków, środki ochrony roślin, pestycydy

Kontrole w uprawach. Inspektorzy na tropie pozostałości pestycydów

Pobieranie prób kontrolnych z tegorocznych płodów rolnych, w tym nowalijek, wznowili w gospodarstwach rolnych wraz z nadejściem wiosny inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa. Takie kontrole zaczęli w nowym sezonie m.in. pracownicy...

Ułamek do zaorania

„Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich, w kraju do zaorania zakwalifikowano tylko ok. 0,1 proc. powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 0,1 proc. powierzchni rzepaku i rzepiku ozimego” - podaje GUS.

Jak zaznacza, podobnie jak przed rokiem, łagodny przebieg zimy w sezonie 2022/23 umożliwił również roślinom sadowniczym zachowanie dobrej kondycji.

GUS zastrzega, że ostateczna ocena strat zimowych, jak i wiosennych oraz ocena stanu zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych, zostanie przeprowadzona w drugiej połowie maja.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij