Izba: niech za szkody łowieckie odpowiada Skarb Państwa, a koła łowieckie płacą wyższy czynsz
Samorząd rolniczy z województwa łódzkiego wystosował szereg postulatów. Dotyczą one m.in. kwestii rekompensat za szkody łowieckie, wakacji kredytowych dla rolników i likwidacji opłaty za powtórna kontrolę Inspekcji Weterynaryjnej.
Te postulaty padły 28 października na pierwszym w nowej kadencji Walnym Zgromadzeniu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego (IRWŁ). Teraz zostały przekazane do „centrali”, czyli Krajowej Rady Izb Rolniczych, „w celu rozpatrzenia i realizacji”.
Szkody łowieckie i wakacje kredytowe
Delegaci z Łódzkiego domagają się m.in. podjęcia działań w kwestii szkód łowieckich. Chodzi o to, aby część szkód wyrządzonych przez dziką zwierzynę w uprawach rolniczych pokrywał Skarb Państwa, a w zamian za to koła łowieckie płaciłyby wyższy czynsz dzierżawny.
„Koła łowieckie nie mają tyle środków finansowych i myśliwi muszą pokrywać te straty z własnych funduszy” – wskazano w piśmie.
Odszkodowania za szkody wyrządzane w uprawach przez dzikie ptaki od 2024 r.? Mają być wypłacane ryczałtem
Inny postulat dotyczy wprowadzenia tzw. wakacji kredytowych dla rolników w związku z trudną sytuacją na rynkach zbóż i mięsa - w postaci przesunięcia spłaty kapitału co najmniej o 6 miesięcy bez dodatkowych opłat.
Opłata za kontrole i aplikacja suszowa
Łódzki samorząd rolniczy uważa ponadto, że trzeba zlikwidować opłaty za powtórną kontrolę gospodarstw utrzymujących zwierzęta przez Inspekcję Weterynaryjną.
„Opłata ta wynosi 250 złotych za godzinę, co przy dużej obsadzie zwierząt stanowi znaczny koszt dla rolnika” – wskazała IRWŁ.
Pozostałe wnioski dotyczą podjęcia działań na rzecz zwiększenia limitu zużycia energii elektrycznej przypadającego na gospodarstwo domowe (limit powinien być w ocenie działaczy ustalany wprost proporcjonalnie do liczby członków rodziny) oraz usprawnienia aplikacji „suszowej”, która się zawiesza i uniemożliwia wysłanie wniosków przez rolników.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś