Gryka coraz popularniejsza. Będzie objęta monitoringiem suszowym?
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa o włączenie uprawy gryki do systemu monitoringu suszy prowadzonej przez Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).
Ogłoszenie przez IUNG wystąpienia suszy rolniczej dla danej uprawy i na określonym terenie jest podstawą do ubieganie się o pomoc.
Nowe odmiany gryki i nie tylko
"Na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, 11 marca 2020 r. Zarząd Krajowej Rady zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o włączenie uprawy gryki do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce prowadzonej przez IUNG" - poinformowała Izba w komunikacie.
Uprawa gryki w Polsce z roku na rok się zwiększa. W 2015 r. uprawiano ją na ponad 58,5 tys. ha, natomiast w 2018 wynosiła już ponad 78 tys. ha.
Tendencję wzrostową powierzchni uprawy potwierdza także Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU).
"Według Ośrodka w związku z rosnącym zainteresowaniem produkcją ekologiczną rośnie również liczba gospodarstw chętnych do uprawy gryki, która spełnia wiele norm technologicznych, jakie wymagane są w gospodarstwie ekologicznym" - argumentuje KRIR.
Gryka wróciła do rejestru. Będzie jej więcej na polach?
Jak tłumaczy, gryka choć ma relatywnie małe wymaganie pokarmowe, jest jednak wrażliwa na suszę. Wymaga gleb o zwiększonej ilości wody, a największe zapotrzebowanie występuje od siewu do końca kwitnienia. W okresie wiosennym można już zauważyć niedobory wody spowodowane brakiem okrywy śnieżnej, co w uprawie gryki szczególnie w okresie kwitnienia powoduje zamieranie zawiązków.
Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa prowadzi monitoring suszy od 21 marca do 30 września. O wystąpieniu suszy decyduje cały kompleks warunków meteorologicznych i glebowych. Okreśła się ja za pomocą klimatycznego bilansu wodnego (KBW, który stanowi różnicę pomiędzy opadem atmosferycznym a ewapotranspiracją potencjalną (parowaniem gleby).
IUNG monitoruje kilkanaście rodzajów upraw: zboża jare i ozime, krzewy owocowe, truskawki, rzepak i rzepik, rośliny strączkowe, kukurydzę na ziarno i na kiszonkę, drzewa owocowe, warzywa gruntowe, tytoń, burak cukrowy, ziemniaki i chmiel.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś