Gryka wróciła do rejestru. Będzie jej więcej na polach?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2017,9:35 Aktualizacja: 14-07-2017,15:48
A A A

Gryka ma w Polsce swoją tradycję, choć obecnie znalezienie jej na polach to nie lada wyzwanie. Roślina wreszcie wróciła do rejestru odmianowego - są też nowi specjaliści od jej oceny polowej.

Możliwość wpisywania do krajowego rejestru odmian gatunków, których nie obejmują przepisy Unii Europejskiej, a są tradycyjnie uprawiane w Polsce, dała znowelizowana na początku roku ustawa o nasiennictwie.

międzyplony ścierniskowe, gorczyca

Przymrozki zmroziły grykę w międzyplonach

Przygruntowe przymrozki, które wystąpiły na Zamojszczyźnie spowodowały lokalne przemarznięcia gryki wysianej w międzyplonach (poplonach) ścierniskowych. Tak stało się u mnie w Sahryniu. Prowadzę tam od 2012 r. doświadczenia z uprawą gorczycy...

"W oparciu o ten przepis po 13 latach od usunięcia gryki z wykazu gatunków, dla których prowadzana jest rejestracja, wytwarzanie i obrót materiałem siewnym, przywrócona została taka możliwość w związku z uznaniem gryki za gatunek tradycyjnie uprawiany w Polsce" - podkreśla w komunikacie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Aktualnie do Krajowego Rejestru - COBORU wpisane są dwie odmiany tego gatunku Małopolskiej Hodowli Roślin (jedna ze strategicznych spółek Agencji Nieruchomości Rolnych): Panda i Kora (wpisane do zestawienia 1 marca). Dwie kolejne są w trakcie rejestracji.

Znowelizowana ustawa miała też ograniczyć koszta działania PIORiN i zwiększenie jej skuteczności przez wprowadzenie możliwości dokonywania oceny cech zewnętrznych roślin przez akredytowanych kwalifikatorów.

Właśnie dla nich, i kwalifikatorów urzędowych odbyło się we wspomnianej Małopolskiej Hodowli Roślin (oddział Palikije k. Nałęczowa) szkolenie z zakresu oceny polowej gryki.

"Zostali przygotowani do wykonywania oceny nowego gatunku. Omówione zostały: metodyka oceny polowej gryki, wymagania, jakie musi spełniać plantacja nasienna oraz cechy charakterystyczne odmian tego gatunku, jak również tatarki - gatunku, od którego plantacja nasienna gryki powinna być praktycznie wolna. Uczestnicy szkolenia mieli również możliwość zapoznania się z hodowlą, odmianoznawstwem, agrotechniką, nasiennictwem oraz odżywczymi, zdrowotnymi i funkcjonalnymi właściwościami gryki" - relacjonuje PIORiN.

W szkoleniu uczestniczyło 25 osób. Organizatorami spotkania byli główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa oraz inspektorzy wojewódzcy z Krakowa i Lublina.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij