Gospodarujesz na OSN-ach? Sprawdź, czy program wygasł
Programy działań mające na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych obowiązujące w latach 2012-2016 przestały obowiązywać. Na niektórych obszarach rolnicy nie muszą zatem spełniać wynikających z dokumentów zaostrzonych wymagań gospodarowania nawozami.
Programy ustanawiają dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej w Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Gliwicach dla konkretnych obszarów w pobliżu cieków i zbiorników wodnych. Kraj jest bowiem podzielony na podlegające im regiony.
Obszary OSN: rolnicy mają coraz więcej uwag i protestują
Każdy rolnik, który gospodaruje na terenach wskazanych jako tzw. OSN-y (obszary szczególnie narażone na odpływ azotu ze źródeł rolniczych), a nie wie, na jakie lata program, którego musi przestrzegać został wyznaczony, powinien to sprawdzić - w dokumentach, bądź na stronach internetowych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Ministerstwo Środowiska potwierdza w odpowiedzi na nasze pytania, że programy działań ustanowione przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej w 2012 roku już wygasły. Takie dokumenty zgodnie z cyklem obowiązywania unijnej dyrektywy azotanowej ustanawiane są na 4 lata. Jak sprawdziliśmy, na pewno straciły już ważność (przynajmniej niektóre) programy dla terenów w woj. wielkopolskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i pomorskim.
Natomiast programy, które weszły w życie po 2012 r., nadal obowiązują - na pewno dla obszarów w woj. kujawsko-pomorskim i mazowieckim. Co istotne, na terenach, dla których wygasły rolnicy nie muszą już spełniać zaostrzonych wymagań gospodarowania nawozami.
Gospodarują na OSN i o tym nie wiedzą
- W miejscach, gdzie programy działań już wygasły, obowiązują przepisy krajowe, m.in. rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 16 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania, a także ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu oraz ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - wymienia Joanna Józefiak, radca ministra z Departamentu Edukacji i Komunikacji MŚ.
Z tych aktów wynika, że nawozy naturalne w postaci stałej lub płynnej stosuje się od 1 marca do 30 listopada. Natomiast na OSN-ach do 15 listopada można to robić na gruntach rolnych, a na łąkach i pastwiskach do 15 sierpnia ograniczono możliwość stosowania płynnych nawozów naturalnych (gnojówka i gnojowica) oraz nawozów mineralnych.
Jaka będzie przyszłość OSN-ów? - Trwają prace nad nową ustawą Prawo wodne, w której planuje się zawarcie nowych rozwiązań dotyczących wdrażania dyrektywy azotanowej w Polsce. W projekcie jest mowa o wprowadzeniu jednego programu działań na terenie całego kraju - wyjaśnia Józefiak.
Podkreśla, że równolegle, do czasu wejścia w życie ustawy Prawo wodne, trwają prace nad ustanowieniem OSN-ów na kolejne 4 lata według dotychczasowych rozwiązań prawnych.