Gospodarowanie państwową ziemią pod lupą NIK. Wyjdą "kwiatki"?
Czy KOWR prawidłowo realizował zasady dzierżawy i sprzedaży państwowej ziemi? - na to pytanie w tym roku chce znaleźć odpowiedź Najwyższa Izba Kontroli. Przyjrzy się też m.in. spółkom hodowli roślin, informatyzacji ARiMR czy zwalczaniu ASF.
W planie pracy NIK na ten rok nie brakuje pozycji związanych z rolnictwem i ochroną środowiska. Cztery poważne kontrole przewidział np. Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
KOWR sprzedaje ziemie pod inwestycje. Ile rocznie zarabia?
Jedna z nich (przewidziana na I i II kwartał) dotyczy "Działalności spółek hodowli roślin i zwierząt nadzorowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w latach 2017-2021". Kontrolerzy postawili pytanie definiujące cel główny kontroli tak: "Czy właściwe podmioty podejmowały prawidłowe i skuteczne działania w celu efektywnego zarządzania majątkiem spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej?"
NIK chce też w II/III kwartale sprawdzić prawidłowość przestrzegania zasad dzierżawy i sprzedaży nieruchomości rolnych Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przez KOWR. Izba przyjrzy się ponadto realizacji przez KOWR prawa pierwokupu i nabycia nieruchomości rolnych oraz udziałów i akcji w spółkach kapitałowych, chcąc sprawdzić, czy działania urzędników w tym zakresie były prawidłowe, rzetelne, gospodarne i celowe. Te kontrolę zaplanowano na III/IV kwartał.
W tym samym czasie ma być także zbadana realizacja procesu informatyzacji w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pod kątem obsługi pomocy finansowej dla rolnictwa i obszarów wiejskich.
NIK: MRiRW i KOWR skutecznie promowały polską żywność
Natomiast Departament Środowiska NIK weźmie pod lupę między I a II kwartałem funkcjonowanie spółki Polskie Domy Drewniane SA (powołana została przez przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - właściciela 99 proc. akcji oraz Banku Ochrony Środowiska - właściciela 1 proc. akcji).
Chce uzyskać odpowiedź na pytanie, czy jej działalność prowadzona była gospodarnie, z uwzględnieniem wymogów budownictwa energooszczędnego i doprowadziła do zwiększenia dostępności mieszkań na potrzeby społeczeństwa.
Do tego odbędzie się w II/III kwartale kontrola prawidłowości gospodarowania jeziorami stanowiącymi wody publiczne.
Jeśli chodzi o oddziały terenowe NIK, Delegatura w Bydgoszczy zaplanowała sprawdzenie, czy działania starostów zapewniły prawidłowe wykonanie gleboznawczej klasyfikacji gruntów. A Delegatura w Zielonej Górze skontroluje przestrzeganie prawa i procedur w zakresie zwalczanie i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ASF w populacji dzika oraz przenikaniu i rozprzestrzenianiu się choroby w stadach świń.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś