Golonka trafiła na ministerialną listę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk), (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2016,10:55 Aktualizacja: 29-05-2016,11:08
A A A

Golonka z kapustą zasmażaną to 95. potrawa z województwa łódzkiego, która trafiła na prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Listę Produktów Tradycyjnych.

Resort rolnictwa podaje, że gospodynie z gminy Dmosin przez lata opracowywały receptury przeróżnych potraw, które bazowały na lokalnych, łatwo dostępnych surowcach. Taką potrawą przygotowywaną na początku tylko od święta, później częściej była golonka z kapustą zasmażaną.

chronione nazwy pochodzenia, chronione oznaczenia geograficzne, gwarantowane tradycyjne specjalności

Produkty tradycyjne będą lepiej chronione

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Przyjęty dokument ma zapewnić zwiększenie przejrzystości systemu ochrony i...
Według miejscowej ludności golonka powinna mieć 1,5 kg, ale nie mniej niż 1 kg. Nie może być zbyt chuda i też niezbyt tłusta. Sposób jej przygotowania jest długi i pracochłonny.

"Na początku do uprzednio nastawionej wody z przyprawami do wrzątku należy wrzucić golonkę i gotować. W międzyczasie przygotowywane są warzywa, które wrzucone zostają do gotującej się golonki, kiedy jest już lekko miękka. Całość gotowana jest do miękkości. Następnie należy przygotować kapustę tj. pokroić ją i gotować z dodatkiem soli i pieprzu, odcedzić. Obraną cebulę, boczek oraz słoninę należy pokroić i obsmażyć. Ugotowaną i odciśniętą kapustę następnie należy połączyć z przesmażonym mięsem z cebulą" - czytamy w opisie.

Później ugotowaną golonkę należy wstawić do piekarnika z majerankiem i liściem laurowym i piec około 40 minut, podlewając piwem. Gotowa golonka podawana jest z kapustą zasmażaną oraz dodatkami takimi jak chrzan lub musztarda lub pieczywo.

Obecnie na ministerialnej liście jest 1558 tradycyjnych produktów. Mogą na nią trafić wyroby przyrządzane od co najmniej 25 lat.

Poleć
Udostępnij