Gminy mogą ubiegać się o granty na mikroprojekty
W ramach projektu "Gmina na czasie" samorządy z województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego mogą ubiegać się o granty na realizację mikroprojektów szkoleniowych z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych.
Uczestnicy szkolenia "Rolnik w sieci" dowiedzą się, m.in. jak korzystać z serwisów związanych z prowadzeniem gospodarstwa, poznają przykłady i zasady używania darmowych aplikacji mobilnych dla rolników, sposoby prowadzenia sprzedaży przez internet czy licencje i patenty związane z uprawą oraz ochroną roślin.
Premier zapewnia. Partia ma pomysły na naprawę samorządów
Obok tematyki związanej z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, zakres szkoleń obejmuje również takie zagadnienia, jak: rodzic w internecie, mój biznes w sieci, moje finanse i transakcje w sieci, działam w sieciach społecznościowych, tworzę własną stronę internetową, czy kultura w sieci.
W ramach projektu "Gmina na czasie" gminy wiejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta do 20 tys. mieszkańców z województw łódzkiego oraz kujawsko-pomorskiego mogą ubiegać się o granty na realizację mikroprojektów szkoleniowych, skierowanych do osób w wieku 25 lat i powyżej, w tym również niepełnosprawnych.
Celem projektu jest podniesienie i rozwinięcie kompetencji cyfrowych dorosłych mieszkańców terenów wiejskich i małych miast. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie nie tylko na koszty związane z samą organizacją szkolenia (promocja, catering, honoraria instruktorów), ale także na koszty zakupu sprzętu komputerowego.
Nabór wniosków trwa do 3 marca.
BGK będzie udzielał gwarancji i poręczeń kredytów dla rolników
- O ile możemy pochwalić się postępami we wdrażaniu np. szybkich połączeń internetowych czy coraz większym odsetkiem obywateli, którzy korzystają z internetu, to ogólny poziom umiejętności cyfrowych nadal pozostaje na niskim poziomie - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
- Wykluczenie cyfrowe, zwłaszcza osób dorosłych jest poważnym problemem społecznym i kulturowym. Utrudnia nie tylko dostęp do usług publicznych, zasobów wiedzy i dóbr kultury, ale także komunikację z ważnymi dla jakości życia podmiotami - urzędami, bankami, a także rodzinami - dodaje.
Według Indeksu Gospodarki i Społeczeństwa Cyfrowego prowadzonego przez Komisję Europejską, Polska odnotowała znaczne postępy we wdrażaniu szybkich połączeń internetowych, wykorzystaniu mobilnych usług szerokopasmowych i w przydzielaniu częstotliwości na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych.
Nasz kraj nadal jednak pozostaje na jedynym z ostatnich miejsc w Europie, jeżeli chodzi o rozwój sieci stałych łączy szerokopasmowych oraz ich wykorzystanie. Jednocześnie w Polsce przybywa osób korzystających z internetu, choć umiejętności cyfrowe wciąż pozostają na niskim poziomie - podstawowe kompetencje posiada jedynie 44 proc. Polaków.
Projekt "Gmina na czasie" realizowany jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś