Gaz z terminala LNG trafi do sieci
7 stycznia rozpoczną się testy przesyłu gazu z terminala LNG w Świnoujściu do krajowego systemu przesyłowego - wynika z informacji podanych przez Gaz-System, operatora polskiego systemu przesyłu gazu.
"Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, Polskie LNG oraz PGNiG SA rozpoczynają 7 stycznia 2016 r. testy odbioru gazu ziemnego z terminala LNG w Świnoujściu do krajowego systemu przesyłowego" - napisano w komunikacie.
Terminal w Świnoujściu może przyjąć pierwszej dostawy LNG
Gaz dostarczony do polskiego terminala LNG w Świnoujściu składa się w 93,02 proc. z metanu, 6,32 proc. etanu, 0,10 proc. propanu. Zawiera też 0,56 proc. azotu. Operator podkreślił, że spełnia polskie wymogi.
Na przełomie pierwszej i drugiej dekady grudnia ub. roku metanowiec "Al Nuaman" dostarczył do polskiego terminala ponad 200 tys. m sześć. skroplonego paliwa, czyli ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego z Kataru. To pierwsza dostawa w ramach kontraktu zawartego między PGNiG i Qatargas.
Terminal LNG będzie elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem wzmocni niezależność gazową Polski.
Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z całego świata. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześc. rocznie i odpowiadać będzie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Rozważana jest rozbudowa jego mocy do 7,5 mld m sześc.