Terminal w Świnoujściu może przyjąć pierwszej dostawy LNG

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2015,10:15 Aktualizacja: 17-11-2015,10:45
A A A

Terminal LNG w Świnoujściu uzyskał wszelkie wymagane prawem dokumenty na przyjęcie transportu gazu z pierwszego metanowca, który ma zawinąć do gazoportu w połowie grudnia.

Terminal uzyskał zgodę na rozpoczęcie procedury schładzania i rozruchu technologicznego z użyciem skroplonego gazu ziemnego (LNG) z metanowca, jaki przypłynie z Kataru do Polski. - Pozwolenie jest wymagane przepisami prawa, a wydaje je Transportowy Dozór Techniczny - poinformował PAP Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.

Decyzje podjęto po zakończonej w pierwszej połowie listopada operacji wstępnego schładzania rurociągów. Proces przeprowadzano za pomocą azotu, który został dostarczony do Świnoujścia w formie ciekłej specjalnymi cysternami.

gaz, wybór sprzedawcy, urząd regulacji energetyki

Coraz częściej zmieniamy sprzedawcę gazu

Gospodarstwa domowe coraz chętniej zmieniają sprzedawcę gazu - wynika z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. O ile pod koniec 2011 r. odnotowano tylko 4 takie przypadki, to na koniec III kw. br. było ich 21 953. Możliwość...

Podczas testów instalacja była sprawdzana pod kątem ewentualnych odkształceń i przemieszczeń spowodowanych schłodzeniem instalacji. Proces zakończył się wynikiem pozytywnym. W części instalacji osiągnięto schłodzenie na poziomie od zakładanego -130 stopni Celsjusza do nawet -150 stopni.

Na terenie terminalu LNG w Świnoujściu trwają ostatnie przygotowania do przyjęcia pierwszego metanowca. Pierwszy statek ze skroplonym gazem ziemnym przypłynie do świnoujskiego portu w grudniu. Druga dostawa LNG, która zapewni gaz na dalsze próby eksploatacyjne, zostanie przeprowadzona w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Terminal w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu - do 7,5 mld m sześć. rocznie, co będzie wymagało budowy trzeciego zbiornika.

Poleć
Udostępnij