eDWIN doradzi rolnikom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Szymon Kiepel PAP, (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2022,14:25 Aktualizacja: 31-05-2022,14:38
A A A

Od piątku rolnicy będą mogli korzystać z bezpłatnej aplikacji doradczej eDWIN, która ma m.in. przekazywać ostrzeżenia o załamaniach pogody czy występowaniu szkodników - poinformował Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu (WODR).

eDWIN to darmowa platforma doradcza dostępna na komputerach i jako aplikacja na urządzeniach mobilnych, która oferuje rolnikom cztery wirtualne usługi, z których dwie będą dostępne od piątku, a pozostałe od sierpnia. Pomysłodawcą jej opracowania jest WODR.

Ośrodki doradztwa rolniczego, ODR< Anna Gembicka, Konrad Frysztak

Opłaty za pomoc rolnikom w ODR do likwidacji? Resort zajął jasne stanowisko

W 2021 roku prawie co piąty rolnik, który składał wniosek o dopłaty bezpośrednie korzystał w tym zakresie z odpłatnej pomocy specjalisty z ośrodka doradztwa rolniczego (ODR). Opłaty nie zostaną zniesione. W tej sprawie do resortu rolnictwa...

Według Ośrodka najważniejszą usługą programu jest "Wirtualne gospodarstwo", które umożliwi pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie informacji o wystąpieniu na danym obszarze agrofagów. "Rolnicy mogą ewidencjonować swoją pracę oraz układać plany ochrony roślin. Ponadto, aplikacja dostarcza powiadomienia dotyczące ewentualnych zagrożeń na polu oraz ułatwia kontakt z doradcą rolniczym" - wskazano w komunikacie.

Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wskazał, że "Wirtualne gospodarstwo" ma wspierać rolników przy podejmowaniu decyzji o ilości oraz terminie stosowania środków ochrony roślin. - Co istotne, eDWIN wpisuje się w unijną politykę Europejskiego Zielonego Ładu, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i żywności nadmiernie stosowanymi środkami do zwalczania chorób i szkodników - podkreślił.

Od piątku użytkownicy aplikacji będą mogli skorzystać również z usługi udostępniania danych o aktualnym stanie pogody pochodzących z około 600 stacji meteorologicznych w całej Polsce. Każda z nich na bieżąco monitoruje m.in. temperaturę, wilgotność powietrza, sumę i intensywność opadów deszczu, ciśnienie atmosferyczne oraz prędkość i kierunek wiatru.

kukurydza, uszkodzenia, herbicydy

Właściwa aplikacja kluczem do sukcesu

Dążąc do utrzymania pól uprawnych wolnych od chwastów, plantatorzy sięgają po herbicydy, dzięki którym mogą skutecznie i w krótkim czasie zredukować zachwaszczenie. Pomimo wielu korzyści wynikających z ich stosowania,...

Jak zaznaczono w komunikacie dane ze stacji meteorologicznych pozwolą na przygotowanie sprecyzowanego pod daną uprawę komentarza agrometeorologicznego, dzięki któremu rolnik będzie mógł zdecydować o terminie wysiewu konkretnej rośliny.

Od sierpnia użytkownicy platformy eDWIN będą mogli skorzystać z usługi śledzenia pochodzenia produktów oraz raportowania zagrożeń. "Śledzenie pochodzenia produktów" pozwoli producentom na wprowadzenie do rejestru informacji o pochodzeniu produktu, z którymi mogą zapoznać się konsumenci, którzy także będą mogli skorzystać z usługi.

Usługa "Raportowanie zagrożeń" będzie przeznaczona dla instytucji odpowiedzialnych za ochronę roślin oraz instytucji naukowych. Dzięki niej możliwe będzie generowanie raportów z systemu monitoringu zagrożeń chorobami i szkodnikami w rolnictwie czy ogrodnictwie.

Tworzenie platformy eDWIN rozpoczęto w połowie 2019 r., a w pracach brały udział m.in. wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Instytut Ochrony Roślin-Państwowy Instytut Badawczy.

Aplikacja powstała w ramach projektu "Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin". Całkowita wartość projektu sięgnęła prawie 21 mln zł, z czego prawie 17,69 mln zł pochodziło z dofinansowania z funduszy unijnych.
 

Poleć
Udostępnij