Duda: będę sojusznikiem w promowaniu korzystnych rozwiązań

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2016,9:50 Aktualizacja: 11-10-2016,10:07
A A A

Sfera gospodarcza potrzebuje dobrych, przejrzystych, jednoznacznych uregulowań prawnych - wskazał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników katowickiego kongresu małych i średnich firm. Zapewnił, że będzie ich sojusznikiem w promowaniu korzystnych dla tego sektora rozwiązań prawnych.

Rozpoczęty w poniedziałek w stolicy Górnego Śląska VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw zgromadził kilka tysięcy gości - m.in. przedsiębiorców, ekspertów, samorządowców, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu i polityków. W ciągu trzech dni zaplanowano ponad 80 debat i wydarzeń towarzyszących.

Mateusz Morawiecki, gospodarka, rząd PiS, wzrost gospodarczy

Morawiecki: konieczna zmiana modelu gospodarczego

System oparty na kredytach i konsumpcji nigdy nie doprowadził do sukcesu gospodarczego. Musimy w Polsce postawić na nowy model gospodarki, oparty o oszczędności, inwestycje i innowacje - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas gali...
W liście do uczestników kongresu, odczytanym przez doradcę prezydenta Agnieszkę Lenartowicz-Łysik, Andrzej Duda ocenił, że małe i średnie przedsiębiorstwa "to sól gospodarki rynkowej, jeden z najważniejszych czynników wzrostu i rozwoju".

Prezydent wyraził nadzieję, że firmy tego sektora skorzystają na rozwiązaniach zawartych w prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

"Korzystając z inicjatywy ustawodawczej niedawno skierowałem do marszałka Sejmu RP projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jeżeli zaproponowane przeze mnie zmiany zostaną zaaprobowane przez parlament, projektodawcy aktów normatywnych będą w przyszłości zobowiązani, aby brać pod uwagę, jaki skutek wywrą na sektor MŚP tworzone w nich regulacje" - napisał prezydent.

Mateusz Morawiecki, gospodarka, rząd PiS, wzrost gospodarczy

Morawiecki wziął na siebie pełną odpowiedzialność za gospodarkę

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów rozpoczął w piątek prace. Zdaniem premier Beaty Szydło oczekiwania wobec KERM są bardzo duże. Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, którymi ustawami Komitet zajmie się w pierwszej kolejności....
Przedstawiając swoją propozycję nowelizacji ustawy Duda wyszedł naprzeciw postulatom, które w czerwcu tego roku złożyli na jego ręce w Pałacu Prezydenckim uczestnicy Kongresu organizacji małych i średnich przedsiębiorstw.

"Strefa gospodarcza potrzebuje dobrych, przejrzystych, jednoznacznych uregulowań prawnych. Trzeba zwrócić baczną uwagę na to, na ile prawo wspiera, a na ile hamuje aktywność ekonomiczną obywateli, a zwłaszcza jak wpływa na koszty prowadzenia działalności gospodarczej" - wskazał Duda, zauważając, iż skutki nowych regulacji sektor MŚP odczuwa dotkliwiej niż duży biznes ze względu na nieporównywalnie mniejszą skalę działalności i mniejsze możliwości finansowe.

W ocenie prezydenta "ciągle mamy jeszcze w Polsce poczucie niewystarczającej doskonałości polityki państwowej i wewnętrznych regulacji dotyczących tego sektora. Staramy się jednak te problemy diagnozować i rozwiązywać, jesteśmy otwarci na doświadczenia innych i chętnie z nich korzystamy" - czytamy w liście głowy państwa do uczestników katowickiego kongresu.

"Zapewniam, że w kwestii promowania korzystnych dla sektora rozwiązań prawnych znajdą państwo we mnie swojego sojusznika" - napisał Duda, wyrażając chęć promowania przedsiębiorczości, szczególnie wśród ludzi młodych. Według prezydenta, silne ośrodki akademickie oraz wybitni absolwenci polskich uczelni tworzą szanse na rozwój innowacyjnych gałęzi gospodarki.

podatek cit dla małych firm, podatek cit, cit, małe firmy, andrzej duda

Nowela obniżająca CIT dla małych firm podpisana przez prezydenta

Obniżenie stawki podatku CIT dla małych podatników z 19 do 15 proc. zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych. ...
Duda przypomniał, że w Polsce mikro, małe i średnie firmy stanowią 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw, a sektor MŚP generuje dwukrotnie większy wkład w PKB niż duże przedsiębiorstwa.

"Rzeczpospolita powinna wysyłać wyraźne sygnały, że zależy jej na upowszechnianiu przedsiębiorczości, na rozwoju nawet niewielkich, ale prężnych firm zakorzenionych w swoim społecznym otoczeniu, odwołujących się do wartości i tradycji kultywowanych w polskich rodzinach. Ważne jest podejście i styl działania państwa w relacjach z takimi podmiotami gospodarczymi" - ocenił Duda.

Prezydent przypomniał, że za miesiąc wręczy w Rzeszowie Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. "Będę starał się, aby ten prestiżowy laur przyznawany był także firmom mniejszym i słabiej znanym opinii publicznej, które jednak mogą się pochwalić znaczącymi osiągnięciami w swoim lokalnym otoczeniu lub na rynkach zagranicznych" - zadeklarował.

Nawiązując do negocjowanej umowy o transatlantyckim partnerstwie w dziedzinie handlu i inwestycji między UE a Stanami Zjednoczonymi, Duda ocenił, że "temat ten musi być bardzo wnikliwie przeanalizowany - tak pod kątem szans, jakie wynikają z partnerstwa, jak i związanych z nim zagrożeń".

produkcja cydru, cydr lubelski, sadownictwo

Droga do cydrowego biznesu wcale nie jest łatwa

Polska - kraj sadów - zdaje się być wymarzonym miejscem do takiej działalności. Ale droga do własnej firmy wcale nie jest łatwa.    Produkcję cydru w Polsce umożliwia ustawa o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie...
Za istotne uznał zagadnienia współpracy gospodarczej w naszej części Europy, np. w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz otwierania się na rynki wschodnie - od Ukrainy po Chiny.

"Kontekst międzynarodowy jest dzisiaj szczególnie istotny - świat boryka się z problemami, które z punktu widzenia Polski mają olbrzymie znaczenie. Jednym z najpoważniejszych jest sytuacja na Ukrainie; pokojowe zakończenie tamtego konfliktu powinno należeć do priorytetów polskiej polityki" - napisał prezydent.

Duże nadzieje Duda wiąże z rządową strategią odpowiedzialnego rozwoju. "Strategia ta ma istotne znaczenie w kontekście rozważań o źródłach finansowania innowacyjności w działalności gospodarczej" - ocenił prezydent w liście. Przypomniał, że w Kancelarii Prezydenta, w ramach Narodowej Rady Rozwoju, działa grupa ekspertów, którzy będą wskazywać nowe zagadnienia istotne z punktu widzenia strategii rozwoju kraju oraz zgłaszać propozycje zmian.

Poleć
Udostępnij