Debatowali o roli sektora rolnego w planie Morawieckiego
Rola rolnictwa i obszarów wiejskich w strategii odpowiedzialnego rozwoju, przygotowywanej przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, była jednym z tematów drugiego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie, które odbyło się w środę.
Posiedzeniu przewodniczył minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, wziął w nim udział także wiceminister Rafał Romanowski - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.
Według komunikatu Jurgiel zapowiedział, że w drugiej połowie sierpnia zostanie zorganizowane seminarium na temat propozycji zgłoszonych przez Ministerstwo Rolnictwa do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.
Jerzy Wierzbicki przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie
- Będziemy korzystać z państwa wiedzy i doświadczenia. Chcemy rzetelnie rozmawiać, a wnioski wykorzystywać w pracach resortu" - zapewnił Jurgiel. Dodał, że "Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie to forma współpracy i bezpośrednich kontaktów, a w strategicznych kwestiach jest ona głosem rolniczego środowiska".
Na środowym posiedzeniu rozmawiano także o pakiecie ustaw dotyczących pozycji rolnika w tzw. łańcuchu żywnościowym, tj. w powiązaniu z przetwórstwem i handlem oraz o konsolidacji inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności.
Minister Jurgiel powołał Radę Dialogu Społecznego w Rolnictwie
Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie jest organem pomocniczym ministra rolnictwa. W jej skład wchodzą przedstawiciele branżowych organizacji sektora rolno-spożywczego, związków zawodowych rolników indywidualnych i społeczno-zawodowych organizacji rolników oraz samorządu rolniczego. Została ona powołana przez ministra rolnictwa 6 kwietnia, a zainaugurowała swoją działalność pod koniec maja.
Na przewodniczącego Rady został wybrany Jerzy Wierzbicki, szef Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. Zastępcami zostali: Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka oraz Adam Stępień dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.