Jerzy Wierzbicki przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie
24 maja w gmachu resortu rolnictwa odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie, która ma doradzać ministrowi rolnictwa.
Rada została powołana w celu stworzenia płaszczyzny do dialogu pomiędzy ministerstwem a organizacjami działającymi w środowisku rolniczym.
W jej skład wchodzą przedstawiciele branżowych organizacji sektora rolno-spożywczego, związków zawodowych rolników indywidualnych i społeczno-zawodowych organizacji rolników oraz samorządu rolniczego.
Minister Jurgiel powołał Radę Dialogu Społecznego w Rolnictwie
W wyniku głosowania największą liczbę ważnych głosów na funkcję przewodniczącego otrzymał Jerzy Wierzbicki, reprezentujący Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. Wiceprzewodniczącymi zostali wybrani: Agnieszka Maliszewska, reprezentująca Polską Izbę Mleka oraz Adam Stępień z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
W ramach powołanej do życia rozporządzeniem ministra rady funkcjonują następujące eksperckie zespoły zadaniowe:
1) Zespół ds. Kształtowania Ustroju Rolnego
2) Zespół ds. Innowacyjności w Rolnictwie
3) Zespół ds. Produktów Pochodzenia Zwierzęcego
4) Zespół ds. Produktów Pochodzenia Roślinnego
5) Zespół ds. Bezpieczeństwa i Jakości Żywności
6) Zespół ds. Promocji
Skup mleka ciągle idzie w górę, a ceny lecą w dół
8) Zespół ds. Sprzedaży Bezpośredniej
9) Zespół ds. Stabilizacji Rynków Rolnych i Ograniczania Ryzyka
10) Zespół ds. Spółdzielczości Rolniczej
Co ważne, rada może powoływać inne niż wymienione zespoły zadaniowe, po uzyskaniu zgody ministra.
Jakie są podstawowe cele rady? Organ będzie pełnił funkcję opiniodawczo-doradczą w zakresie:
- prowadzenia dialogu społecznego w celu rozwiązywania problemów dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich;
- opiniowania i konsultowania propozycji rozwiązań systemowych, dotyczących sektora rolno-spożywczego, rolnictwa i obszarów wiejskich, w tym projektów aktów prawnych, oraz zgłaszanie ministrowi inicjatyw w tym zakresie;
- przygotowywania oraz przekazywania ministrowi stanowisk oraz aktualnych informacji dotyczących sektora rolno-spożywczego, rolnictwa i obszarów wiejskich;
- wspierania przedsięwzięć służących rozwojowi współpracy zakładów przetwórczych z producentami rolnymi, stanowiących łańcuch żywnościowy;
- upowszechniania wiedzy o nowych regulacjach prawnych dotyczących sektora rolno-spożywczego, rolnictwa i obszarów wiejskich.
Pomysł na stworzenie platformy dialogu nie jest nowy. W poprzedniej kadencji Sejmu Marek Sawicki zabiegał o powołanie Trójstronnej Komisji Dialogu Społecznego w Rolnictwie. Chociaż prace nad ustawą trwały przez kilka miesięcy ostatecznie zakończyły się niepowodzeniem.