Coraz więcej osób zamiast marketu woli zakupy na targowisku
Wyjątkowo łagodna zima sprzyja handlującym na targowiskach i klientom, którzy doceniają świeżość oraz pochodzenie żywności kupowanej bezpośrednio od rolnika.
W 2019 r. w Kujawsko-Pomorskiem postało 13 nowoczesnych obiektów, w których można nabyć świeże warzywa i owoce bezpośrednio od lokalnych wytwórców.
Ich powstanie to efekt dofinansowania z zarządzanego przez administrację marszałkowską Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz działań samorządów lokalnych
Cebula przyjeżdża do nas z końca świata. I to się opłaca!
- Takie centra lokalnego handlu umożliwiają mieszkańcom regionu zakup świeżych i tańszych wyrobów, a lokalnym wytwórcom pomagają znaleźć nabywców swoich produktów - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Ze znanymi do tej pory targami i bazarami niewiele mają wspólnego - nadal zachowują rolę handlową, jednak wyróżniają je udogodnienia dla sprzedawców, komfort zakupów i estetyka otoczenia.
Targowiska, które powstają, są utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska zajmują co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska są też oznaczane nazwą "Mój rynek".
Marchewka zamiast ogórka czy kalafiora. Tyle wydajemy na warzywa
- Janikowie (powiat inowrocławski),
- Pakości (powiat inowrocławski),
- Wąbrzeźnie,
- Czernikowie (powiat toruński),
- Więcborku (powiat sępoleński),
- Skrwilnie (powiat rypiński),
- Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki),
- Baruchowie (powiat włocławski),
- Sępólnie Krajeńskim,
- Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński),
- Boniewie (powiat włocławski).
W nowym rozdaniu unijnym środki z PROW pozwoliły na budowę dziewięciu i przebudowę siedmiu targowisk. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył 10,5 miliona złotych.
Ziemniaki na targowiskach droższe o blisko 140 procent
- Rypinie,
- Chodczu (powiat włocławski),
- Sępólnie Krajeńskim,
- Tucholi,
- Nowem (powiat świecki),
- Śliwicach (powiat tucholski),
- Mroczy (powiat nakielski),
- Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki),
- Papowie Biskupim (powiat chełmiński),
- Bądkowie (powiat aleksandrowski),
- Lubiewie (powiat tucholski),
- Sośnie (powiat sępoleński)
- Kaliskach (powiat włocławski),
W 2020 roku takie obiekty powstaną również w Choceniu (powiat włocławski) i Złotopolu (powiat lipnowski). W 2021 roku przebudowane zostanie także targowisko w Grudziądzu.
- W pierwszym kwartale tego roku planujemy ogłosić następny nabór wniosków o dofinansowanie zadań związanych z modernizacją istniejących lub budową nowych targowisk - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś