Będzie kasa na pomoc dla poszkodowanych rolników? Ministrowie po rozmowach
Szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski i minister finansów Andrzej Domański rozmawiali o pomocy dla rolników, którzy ponieśli największe straty w uprawach - poinformowało w poniedziałek MRiRW. Jak podano, ministrowie dyskutowali też o budżecie na 2025 rok.
"Minister Czesław Siekierski przedstawił ministrowi finansów Andrzejowi Domańskiemu sytuację w obszarze rolnictwa, związaną przede wszystkim ze stratami w sektorze sadownictwa i w uprawach winorośli, które powstały w wyniku kwietniowych przymrozków i gradobicia" - przekazał resort rolnictwa.
Jak wskazano w komunikacie, Siekierski poinformował, że wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wsparcie na przeciwdziałanie skutkom tych wydarzeń. W rezultacie Polska otrzymała na ten cel 37 mln euro. Kwota ta może zostać zwiększona o 200 proc. przy wykorzystaniu środków krajowych.
"Szef resortu rolnictwa przekazał również ministrowi finansów informację na temat sytuacji w kilkunastu gminach w Polsce, które zostały najbardziej dotknięte gradobiciem i nawałnicami. Tam straty dochodzą do 100 procent. Rolnicy z tych gmin wymagają nie tylko wsparcia finansowego na życie, lecz także na likwidację szkód i przygotowanie ziemi do zachowania ciągłości produkcji" - podał resort.
Siekierski o pomocy dla plantatorów po przymrozkach i gradobiciach. Kiedy dostaną pieniądze?
Jak dodał, kolejną poruszoną kwestią były obszary dotknięte suszą i innymi klęskami. "Tu również pracują komisje i zakłada się, że pomoc dla tej grupy gospodarstw, po przyjęciu wszystkich protokołów i zbilansowaniu strat, będzie udzielona w ramach przyszłorocznego budżetu" - zaznaczono.
Minister rolnictwa rozmawiał także z ministrem finansów o innych działaniach związanych z finasowaniem niezbędnych, tegorocznych potrzeb rolników. Ministrowie dyskutowali też o budżecie na 2025 rok - dodano w komunikacie. "Minister Siekierski informował, jakie środki potrzebne są na obszarach, które wymagają wsparcia w przyszłym roku. Są to m.in. środki na odbudowę produkcji trzody chlewnej, a także wsparcie dla agencji i inspekcji, aby mogły realizować swoje funkcji płatnicze i kontrolne, a także nadrobić zaległości i zaniedbania z minionych lat" - wskazano.
Jak podsumowano, ustalono też sposób dalszej, systematycznej współpracy. "Służyć to będzie zapewnieniu ciągłości produkcji i bezpieczeństwa żywnościowego" - podkreślono w komunikacie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś