Badanie maszyn rolniczych poza stacjami? Ustawa utknęła w Sejmie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2020,11:40 Aktualizacja: 25-03-2020,11:49
A A A

Przepisy umożliwiające wykonanie badania technicznego maszyn rolniczych poza stacjami kontroli pojazdów - i tym samym ułatwiające rolnikom życie - utknęły w Sejmie.

Resort rolnictwa odniósł się do wniosku Lubuskiej Izby Rolniczej o umożliwienie dokonywania przeglądów technicznych ciągników rolniczych i przyczep w miejscach innych niż stacje kontroli pojazdów. Chodzi o zaoszczędzenie przez rolników czasu poświęconego na dojazd do punktów i pieniędzy przeznaczonych na zakup paliwa.

badania techniczne, badanie techniczne ciągnika, traktor, ciągnik, rolnictwo, prawo

Badanie techniczne ciągnika będzie możliwe także poza stacją

Trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepisy uwzględnią głosy ze środowiska rolniczego. Ciągniki oraz przyczepy nie będę musiały przechodzić badań technicznych tylko i wyłącznie na stacjach kontroli pojazdów. Zgodnie...

Jest to również kwestia niepotrzebnego zapychania miejskich ulic - gdzie najczęściej zlokalizowane są stacje - coraz większymi, nowoczesnymi maszynami rolniczymi. Ministerstwo na wstępie zauważa, że do 31 grudnia 2015 r. badania techniczne ciągników i przyczep mogły być przeprowadzane w podstawowych stacjach kontroli pojazdów.

Przepisy w tym zakresie zmieniły się jednak i podstawowe stacje kontroli pojazdów utraciły na rzecz okręgowych możliwość przeprowadzania badań traktorów i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.

Wówczas rolnicy głośno protestowali. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. W projekcie zaproponowano m.in. wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego przeprowadzenie badań technicznych ciągników i przyczep poza stacją kontroli pojazdów, czyli np. bezpośrednio w gospodarstwach.

"Jednakże prace parlamentarne nad przedmiotowym projektem ustawy oraz prace legislacyjne nad zmianą aktów wykonawczych, w tym regulujących kwestię badań technicznych ciągników i przyczep rolniczych w infrastrukturze innej niż stacje kontroli pojazdów, na etapie trzeciego czytania w Sejmie RP w dniu 14 grudnia 2018 r. zostały wstrzymane" - informuje resort rolnictwa.

Zapewnia jednak poparcie dla wniosku lubuskiej izby, przekazując jej wystąpienie do resortu infrastruktury.
 

Poleć
Udostępnij