Badanie techniczne ciągnika będzie możliwe także poza stacją
Trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepisy uwzględnią głosy ze środowiska rolniczego. Ciągniki oraz przyczepy nie będę musiały przechodzić badań technicznych tylko i wyłącznie na stacjach kontroli pojazdów.
Zgodnie z obecnym prawem wszystkie pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 t obowiązkowo są badane na stacjach o statusie okręgowych.
W związku z tym część gospodarzy musi przemierzać kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego takiego obiektu. Kosztuje to ich sporo pieniędzy wydanych na paliwo oraz mnóstwo czasu. W dodatku wolnobieżne pojazdy tamują ruch w miastach, gdzie z reguły są stacje okręgowe.
Ciągnik kontra bmw. Traktorzysta wylądował w szpitalu
Jak się okazuje, w Ministerstwie Infrastruktury prowadzone są zaawansowane prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.
"Projekt ten zakłada m.in. oprócz badań technicznych ciągników i ich przyczep przeprowadzonych na zasadach dotychczasowych także możliwość przeprowadzania badań technicznych ciągników rolniczych i ich przyczep w infrastrukturze innej niż stacja kontroli pojazdów" - informuje resort.
Tym samym w jego opinii zostaną uwzględnione apele środowiska branżowego, użytkowników tych pojazdów oraz organów administracji publicznej sprawujących bezpośrednią pieczę nad rozwojem dziedzin związanych z korzystaniem z maszyn rolniczych.
Badania techniczne maszyn rolniczych poza stacjami kontroli
Zdaniem urzędników, poziom bezpieczeństwa użytkowania tych rolniczych pojazdów polepszy się na skutek zwiększenia dla nich dostępności badań technicznych, które jednocześnie nie stracą na poziomie profesjonalizmu.
Przepisy umożliwią bowiem przeprowadzanie tych badań poza stacją, ale przez odpowiednio wykwalifikowanych diagnostów i przy użyciu mobilnego wyposażenia, spełniającego standardy przewidziane w stosownych przepisach wykonawczych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś