Zaliczki na dopłaty będą znowu mogły sięgać 70 proc. Jest zielone światło od KE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2024,13:50 Aktualizacja: 13-09-2024,13:58
A A A

Komisja Europejska dała w piątek zielone światło krajom członkowskim do wypłacania rolnikom wyższych zaliczek w ramach unijnych dopłat bezpośrednich. Rolnicy będą mogli otrzymać do 70 proc. pieniędzy z góry.

Jak poinformował rzecznik KE Olof Gill, wyższe zaliczki mają wesprzeć rolników w rozwiązywaniu problemów z płynnością, z którymi obecnie boryka się wielu z nich. Jeśli państwa członkowskie skorzystają z tego upoważnienia, rolnicy będą mogli otrzymać do 70 proc swoich bezpośrednich płatności z góry od 16 października, w porównaniu z 50 proc. obecnie (wyjściowo).

Kraje będą mogły także zwiększyć zaliczki na interwencje obszarowe i z tytułu hodowanych zwierząt w ramach rozwoju obszarów wiejskich do 85 proc. w miejsce 75 proc.

wnioski, dopłaty, dopłaty bezpośrednie, dopłaty obszarowe

Agencja podsumowuje kampanię - mniej wniosków o dopłaty bezpośrednie

Nabór w ramach kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 r. trwał do 26 lipca, natomiast 2 września był ostatnim dniem, by ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji...

Jak podaje KE, rolnicy z UE nadal borykają się z problemami z płynnością, w szczególności z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych, które wpłynęły na plony w ostatnich latach. Powodem kłopotów są też wysokie stopy procentowe na europejskich rynkach finansowych oraz wysokie koszty związane z produkcją rolną.

KE rozdzieliła również część rezerwy rolnej między rolników z niektórych państw członkowskich, którzy napotkali "znaczne trudności z powodu wyjątkowych warunków pogodowych".

Szereg państw członkowskich UE wystąpiło o upoważnienie, by zwiększyć kwoty zaliczek. Popierał to także polski resort rolnictwa.

Warto dodać, że polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W roku 2023 zaliczki były wypłacane na poczet płatności bezpośrednich, w tym płatności dla małych gospodarstw oraz przejściowego wsparcia krajowego w wysokości 70 proc. oraz na poczet płatności ONW w wysokości 85 proc.

Poleć
Udostępnij