Unia stawia na rozwój produkcji białka roślinnego
Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie w sprawie rozwoju produkcji białka roślinnego w Unii Europejskiej. Dokonano przeglądu sytuacji w zakresie podaży i popytu oraz przeanalizowano możliwości dalszego rozwoju jego produkcji.
- Białko roślinne jest ważnym składnikiem wykorzystywanym przez europejski sektor rolno-spożywczy, który produkuje żywność i napoje, przestrzegając najsurowszych na świecie norm - mówi Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Stosowanie pasz bez GMO doprowadzi do wzrostu cen mięsa
- Ze względu na różnorodne czynniki rynkowe i klimatyczne, europejska produkcja roślin wysokobiałkowych nie jest jednak na tyle duża, aby zaspokoić rosnący popyt na produkty z tego sektora. Sprawozdanie będzie stanowić ważny punkt odniesienia w ogólnounijnej debacie na temat tego, w jaki sposób zapewnić zrównoważony rozwój tego sektora. Sama komisja nie jest bowiem w stanie tego dokonać - dodał.
W dokumencie zwrócono uwagę na wiele istniejących instrumentów polityki i wniosków ustawodawczych, które mogą przyczynić się do wykorzystania gospodarczego i ekologicznego potencjału roślin wysokobiałkowych w UE.
To przede wszystkim wspieranie rolników uprawiających je za pośrednictwem proponowanej przyszłej WPR przez uwzględnienie tego sektora w krajowych planach strategicznych.
Bruksela planuje ponadto postawić na badania i innowacje finansowane ze środków programów badawczych UE i państw członkowskich oraz podwojenie budżetu programu Horyzont Europa na lata 2021-27.
KE zamierza też propagować korzystny wpływ białka roślinnego na odżywianie, zdrowie, klimat i środowisko. Na promocję w 2019 r. ma być przeznaczone blisko 200 mln euro.
Popyt na białko roślinne w Europie jest duży. Wspólnota co roku importuje ok. 17 mln ton białka surowego, w tym 13 mln sojowego. Od czasu reformy WPR w 2013 r. powierzchnia upraw soi w UE podwoiła się, osiągając prawie milion hektarów.
Podobne zjawisko dotyczy roślin strączkowych (groch polny, bób, soczewica, ciecierzyca) - od tego czasu ich produkcja w UE wzrosła niemal trzykrotnie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś