Trzeba zabierać europosłów na szkolenia w gospodarstwach. Muszą zrozumieć specyfikę rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2024,7:10 Aktualizacja: 24-03-2024,12:04
A A A

Copa-Cogeca wyszła z pomysłem, aby zorganizować dla nowych europosłów spotkania w gospodarstwach rolnych, podczas których przekonaliby się oni, na czym polegają problemy rolników z praktycznym wdrażaniem zasad Zielonego Ładu.

Podczas marcowego posiedzenia grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca zwracano uwagę na bardzo trudną sytuację na rynku zbóż w UE, spowodowaną presją zboża ukraińskiego.

„Wszystko wskazuje na to, że w Polsce na przednówku będziemy mieli prawie trzy razy tyle ziarna, ile w dotychczas rekordowym roku, kiedy było w magazynach około 3,3 mln t” – mówił cytowany w komunikacie uczestnik spotkania Zbigniew Kaszuba, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR).

ukraina, handel, umowa handlowa, copa cogeca

COPA-COGECA odrzuca porozumienie w sprawie zmiany umowy o handlu UE z Ukrainą. Chodzi m.in. o pszenicę

Porozumienie w sprawie zmian w umowie o bezcłowym handlu UE z Ukrainą jest nie do przyjęcia - napisała na platformie X organizacja zrzeszająca rolników COPA-COGECA. Jej zdaniem, główne poprawki Parlamentu Europejskiego i prośby...

Jak dodawał, zdaniem polskich organizacji rolniczych niezbędne jest uregulowanie kwestii niekontrolowanego napływu ziarna z Ukrainy głównie poprzez wzmocnienie kontroli na granicach. Chodzi wręcz o potrojenie na niej obsady kontrolerów oraz usprawnienie tzw. korytarzy solidarnościowych, których celem jest efektywny i prawdziwy tranzyt zbóż do portów i poza granice UE.

Modyfikacja zasad Zielonego Ładu

Podczas dyskusji podkreślano, że niezbędne jest wprowadzenie daleko idących zmian w zasadach Europejskiego Zielonego Ładu, które wpływają negatywnie na opłacalność i wysokość produkcji rolnej. Ale - jak zaznaczano - z wypowiedzi unijnych urzędników wynika, że nie będzie to proste, ponieważ najpierw trzeba „dokonać otwarcia” podstawowego aktu prawnego, czyli rozporządzeń dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej.

„Nie da się tego zrobić tak po prostu, ponieważ musi być na to zgoda Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Do tego jest specjalna procedura, która jednak będzie trwała. Sytuacja rolników jest bardzo trudna, a okazuje się, że procedura prawna nie pozwala na szybkie zmiany. Bo zanim otworzy się akty podstawowe, to się skończy kadencja PE i KE. To są przygnębiające informacje. Ale być może jednak znajdą się jakieś inne rozwiązania pod wpływem protestów rolników w całej UE” – stwierdził po posiedzeniu Zbigniew Kaszuba.

ardanowski, zielony ład, ue, unia europejska

Ardanowski o Zielonym Ładzie: ustępstwa KE są minimalne, taktyczne, wymuszone protestami

Ustępstwa Komisji Europejskiej są minimalne, taktyczne, wymuszone protestami rolniczymi i zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w poniedziałek poseł PiS, były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, komentując...

Szkolenie decydentów z rolnictwa

W związku ze zbliżającymi się czerwcowymi wyborami do europarlamentu Copa-Cogeca wyszła z pomysłem, aby zorganizować dla nowych europosłów spotkania, np. w gospodarstwach rolnych, podczas których przekonywaliby się oni, na czym polegają problemy rolników z praktycznym wdrażaniem zasad Zielonego Ładu.

„Nie może być tak, że takie przepisy są uchwalana przez osoby, które nie mają pojęcia o podstawowych prawidłach rządzących współczesnym, nowoczesnym rolnictwem. Nowych członków Parlamentu Europejskiego trzeba przeszkolić, aby zrozumieli specyfikę rolnictwa” - przekonywał ekspert FZBPR.

Podczas posiedzenia wybrano także - przez aklamację - nowe władze grupy roboczej „Zboża”. Jej przewodniczącym został Stephan Arens (DBV – Die Deutschen Bauern), a zastępcami - Juliusz Młodecki (KRIR) oraz Claude Soudé (FNSEA – Fédération nationale des syndicats d’exploitants Agricoles).

Poleć
Udostępnij