Rada UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie lepszej ochrony oznaczeń geograficznych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2023,6:30 Aktualizacja: 24-10-2023,22:40
A A A

Rada UE, czyli państwa członkowskie, i Parlament Europejski osiągnęły we wtorek wstępne porozumienie, aby wzmocnić rolę oznaczeń geograficznych i innych systemów jakości wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych. Ma ono także zwiększyć upowszechnienie tych oznaczeń i systemów w całej UE. Porozumienie ma przynieść korzyści gospodarce wiejskiej i zapewnić ochronę dziedzictwa gastronomicznego UE na całym świecie.

"Oznaczenia geograficzne promują bogactwo naszej europejskiej tradycji kulinarnej. Dzisiejsze porozumienie pomoże zwiększyć ich upowszechnienie w całej Europie, wzmocni ich ochronę, zwłaszcza w internecie, oraz przyczyni się do utwierdzenia doskonałej renomy europejskich produktów na rynkach światowych" - skomentował Luis Planas Puchades, p.o. hiszpańskiego ministra rolnictwa.

Prostsza i sprawniejsza procedura rejestracji

Szczegóły porozumienia przewidują zmiany w dotychczasowym systemie, polegające m.in. na prostszej i sprawniejszej procedurze rejestracji. Ma to skrócić czas oczekiwania między złożeniem wniosku, a faktyczną rejestracją oznaczenia geograficznego. Oprócz tego Rada i PE chcą lepszej ochrony oznaczeń geograficznych – w tym w internecie, w nazwach domen zawierających te oznaczenia.

Państwa członkowskie będą mogły wskazywać uznane grupy producentów, które będą miały większe uprawnienia, ale też i szerszy zakres obowiązków. W przypadku produktów rolnych i win grupy producentów będą mogły uzgadniać praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju, wykraczające poza normy unijne lub krajowe. Będą również mogły przedstawiać te praktyki w sprawozdaniach na temat zrównoważonego rozwoju.

ijhar-s, inspekcja, kontrole, pieczywo, chleb, jakość, oznakowanie

"Tradycyjny", "wiejski", "swojski" – nadal sporo problemów z oznakowaniem chleba

Producenci pieczywa w Polsce dokładają starań, aby ich wyroby pod względem wyglądu, smaku, zapachu i właściwości fizykochemicznych nie budziły zastrzeżeń, co potwierdzają wyniki kontroli. Jest jednak jedno „ale” – wskazuje...

W dalszej procedurze kontynuowane będą prace techniczne, które pozwolą ostatecznie zredagować tekst aktu prawnego zgodnie ze wstępnym porozumieniem. W kolejnym kroku tekst zostanie przekazany do zatwierdzenia przedstawicielom państw członkowskich zebranym w Specjalnym Komitecie ds. Rolnictwa. Po zweryfikowaniu przez prawników lingwistów rozporządzenie będzie musiało zostać formalnie przyjęte przez Parlament i Radę. Następnie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie.

Ochrona przed imitowaniem lub podrabianiem

"Oznaczenia geograficzne chronią nazwy produktów o określonych cechach, właściwościach lub szczególnej renomie, które są związane z obszarem ich produkcji. Produkty te są chronione przed imitowaniem lub podrabianiem, natomiast system geograficzny gwarantuje, że zostały wyprodukowane zgodnie z wysokimi standardami w regionie ich pochodzenia" - przypomniała Rada UE w opublikowanym komunikacie.

"Nazwy produktów rolno-spożywczych i win są chronione dzięki chronionym nazwom pochodzenia (ChNP) i chronionym oznaczeniom geograficznym (ChOG), a napojów spirytusowych - dzięki oznaczeniom geograficznym (OG). Słynnymi przykładami takich produktów są parmezan, szampan, oliwki kalamata, polska wódka, ser manchego czy ser gruyere" - podsumowała.

Poleć
Udostępnij