Według analityków, po zniesieniu systemu kwotowania produkcja mleka w UE skoncentruje się w tzw. Pasie Mlecznym, skupiającym Niemcy, Polskę, Szwecję, Finlandię, Danię, Belgię, Holandię, Wielką Brytanię, Irlandię i kraje bałtyckie.
Według Departamentu Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A., po zniesieniu systemu kwotowania produkcja mleka w UE skoncentruje się w tzw. Pasie Mlecznym, skupiającym Niemcy, Polskę, Szwecję, Finlandię, Danię, Belgię, Holandię, Wielką Brytanię, Irlandię oraz kraje bałtyckie.
Jak informują analitycy BGŻ, w ostatnich latach tylko w wymienionych krajach rosła produkcja mleka. Podobne wnioski przedstawiono w opublikowanym na początku br. raporcie fińskiego instytutu MTT Agrifood Research na temat konkurencyjności Północnoeuropejskiego Pasa Mlecznego.
Według analityka Jakuba Olimpry z Credit Agricole Bank Polska S.A., wolny rynek oraz koncentracja produkcji, to zarówno szanse, jak i zagrożenia dla naszego sektora mleczarskiego.
Z jednej strony koncentracja produkcji sprawi, że kraje z "Pasa Mlecznego" w dłuższym okresie powiększą swój udział w rynku. Z drugiej strony polscy producenci, aby sprostać konkurencji, będą musieli sporo zainwestować w zwiększenie mocy wytwórczych i poprawę efektywności. Nieunikniona będzie również ekspansja na nowe rynki spoza Unii Europejskiej.
Dlatego też w najbliższych latach oczekiwana jest konsolidacja w krajowym sektorze mleczarskim. Kary za nadprodukcję surowca w roku kwotowym 2014/2015 będą ostatnimi za przekroczenie limitów, bowiem zlikwidowany zostanie system kwot mlecznych.
Analitycy z Credit Agricole Bank Polska S.A. oczekują, że przyczyni się to do wzrostu podaży mleka w UE, a to wpłynie na dalszy spadek cen wyrobów mlecznych.