Neonikotynoidy zaburzają zegar biologiczny pszczół
Środki ochrony roślin z grupy neonikotynoidów przyczyniają się do wymierania pszczół, bowiem utrudniają im sen.
O problemie piszą na łamach czasopisma "Scientific Reports" naukowcy z angielskiego University of Bristol - podaje portal rmf24.pl.
Viva o miodzie i weganizmie. Pszczelarze odpowiedzieli
Badania prowadzone na pszczołach i muszkach owocowych pokazały, że pod wpływem neoikotynoidów 24-godzinny zegar biologiczny owadów zostaje poważnie zaburzony. Tymczasem owady potrzebują odpowiedniej ilości snu - podobnie jak ludzie.
- Neonikotynoidy, które badaliśmy, miały olbrzymi wpływ na czas przesypiany przez pszczoły i muszki owocowe. Owady wystawione na dawkę porównywalną z tym, z czym może zetknąć się na polu uprawnym wykazywały objawy bezsenności i istotnego zaburzenia aktywności związanych z rytmem dobowym dni i nocy - mówi dr Kiah Tasman.
- Wyczucie upływu czasu i pory dnia ma istotne znaczenie dla aktywności i pracy pszczół. Pod wpływem neonikotynoidów wyraźnie mają kłopot ze snem, który jest ważny dla owadów tak samo, jak dla ludzi. Ma znaczenie dla ich zdrowia i pamięci, jego brak może utrudniać zdobywanie pożywienia - dodaje dr James Hodge.
Pszczoły i muszki owocowe mają podobną strukturę mózgu. Naukowcy nie są więc zaskoczeni faktem, że neonikotynoidy mogą działać na nie w podobny sposób. Zakłócają pracę receptorów, które najbardziej odpowiadają za przesyłanie impulsów w centralnym układzie nerwowym.
Muszki owocowe, które są jednym z najpopularniejszych obiektów badań biologicznych, mogą teraz pomóc w staraniach o zatrzymanie wymierania pszczół - podaje rmf24.pl.
Stosowanie neonikotynoidów zostało już na terenie Unii Europejskiej zakazane. Brytyjscy naukowcy liczą na to, że po wyjściu ze Wspólnoty ich kraj zakazu nie zniesie.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: rmf24.pl