Komisarz UE o wejściu Ukrainy do Unii: jak połączyć duży ukraiński sektor rolny z naszym rolnictwem?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Iwona Pałczyńska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2024,9:35 Aktualizacja: 25-04-2024,9:39
A A A

Planowane przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby wymagać zwiększenia budżetu wspólnoty nawet o 20 proc. - powiedział unijny komisarz ds. budżetu i administracji Johannes Hahn. Jego zdaniem, taki wzrost byłby konieczny, gdyby istniejące zasady pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w UE zostały utrzymane.

„Brzmi to gigantycznie, ale odpowiada tylko 0,2 proc. europejskiego produktu krajowego brutto i jest to z pewnością wykonalne” – ocenił Hahn w rozmowie z niemieckimi dziennikami z grupy medialnej FUNKE. W opinii komisarza to „opłacalna inwestycja, ponieważ Ukraina ma ogromny potencjał gospodarczy”. Wzrost budżetu UE o 20 proc. oznaczałby w teorii dodatkowe 200 mld euro w siedmioletnim okresie budżetowym.

Komisarz stwierdził, że „najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa”. „Większy problem stanowi przygotowanie przystąpienia Ukrainy do wspólnoty. W jaki sposób podejmiemy decyzje? Jak zapewnimy praworządność? Jak połączyć duży ukraiński sektor rolny z naszym rolnictwem?” – pytał Hahn.

ue, ke, ukraina, pomoc

KE wypłaciła Ukrainie 1,5 miliarda euro. Wśród uzgodnionych warunków m.in. reforma otoczenia biznesu i rolnictwa

Komisja Europejska wypłaciła w środę Ukrainie kolejną transzę pomocy makroekonomicznej w kwocie 1,5 mld euro. Środki te mają wesprzeć finansową stabilność kraju. Wypłata nastąpiła po pozytywnej ocenie przez Komisję uzgodnionych wcześniej...

Podkreślił, że Unia Europejska potrzebuje reform instytucjonalnych niezależnie od kwestii przystąpienia Ukrainy i krajów Bałkanów Zachodnich. Komisarz wskazał na potrzebne – jego zdaniem - zmiany w podejmowaniu wspólnotowych decyzji w polityce zagranicznej – decyzje większościowe zamiast zasady jednomyślności.

Hahn przestrzegł też jednocześnie przed zmęczeniem reformami w państwach UE. „Moim zmartwieniem jest to, że niektóre kraje bardzo dobrze przygotują się do przystąpienia do Wspólnoty, spełnią warunki, a potem powiemy: ‘Niestety, nie’” – zaznaczył komisarz.

Unijny komisarz przyznał, że nie spodziewa się szybkiego przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Jego zdaniem obecność Ukrainy we wspólnocie w 2028 r. (początek nowego okresu długofalowego budżetu UE - na lata 2028-2034) jest „nierealna”.

„Przystąpienie Ukrainy w warunkach wojny jest niewyobrażalne. Przede wszystkim Ukraina walczy o przetrwanie. Wszystkie kraje akcesyjne muszą spełnić wymogi reform” – stwierdził Hahn.

Poleć
Udostępnij