Firmy walczą o przetrwanie na rynku cukru
Przedsiębiorstwa cukrownicze walczą o przetrwanie na konkurencyjnym rynku światowym, na którym spadają ceny i zyski. Südzucker, największy producent surowca w UE spodziewa się w sezonie 2018/19 strat operacyjnych w wysokości 100-200 mln euro.
Pod koniec września 2017 r. UE zniosła limity na produkcję buraków cukrowych znacznie zwiększając przy tym produkcję surowca i torując drogę dla UE, by stała się (pierwszy raz od ponad 10 lat) eksporterem netto - przypomina portal EURACTIV.pl
Dobór odmian buraka cukrowego
- Każdy może produkować tyle, ile chce i początkowo wszyscy próbowali jedynie obniżyć koszty produkcji, przetwarzając więcej buraków i wytwarzając więcej cukru - powiedział Stefan Uhlenbrock, analityk F.O. Licht.
- Jednak nie uwzględnili faktu, że ceny załamią się, jeśli wszyscy kluczowi gracze będą działać tak samo i masowo zwiększać produkcję. Doprowadzi to do tego, że przetrwają tylko najsilniejsi - dodaje ekspert.
Analitycy spodziewają się, że na światowym rynku cukru przez co najmniej dwa sezony pozostanie nadwyżka. Unijni producenci już teraz zakładają zakup dużej ilości buraków w nadchodzącym sezonie po cenach, przy których rolnicy mogą mieć trudności z osiąganiem zysku.
- Uważamy, że pewne ilości cukru będą musiały zostać przeniesione, biorąc pod uwagę, że światowy rynek jest w nadmiernej podaży. Pytanie brzmi, czy Komisja Europejska podejmie nadzwyczajne środki, które mogłyby obejmować wsparcie dla prywatnego magazynowania - powiedział Josh Rossato, analityk Green Pool.
- Nadwyżka podaży występuje globalnie i wszędzie wywiera presję na ceny cukru. Komisja nie ma obecnie żadnych planów dotyczących dalszych działań, ale zachowujemy czujność i stale monitorujemy rynek - odpowiada jeden z urzędników Brukseli.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: EURACTIV.pl