Europejska Agencja Kosmiczna: do Europy nadchodzi Cerber, dotknie także Polskę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2023,13:05 Aktualizacja: 14-07-2023,13:10
A A A

W tym tygodniu w całej Europie rosną temperatury, ale to dopiero początek upałów, jakie przynosi antycyklon, czyli obszar wysokiego ciśnienia, Cerber - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Na Sycyli i Sardyni temperatury osiągną rekordowe 48 st. Celsjusza. Fala upałów dotyka jednak nie tylko Europę, ale i Stany Zjednoczone oraz Chiny.

Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy i Polska - wszystkie te kraje staną w obliczu olbrzymiej ściany gorąca, jak zapowiedziała w czwartek ESA. "Antycklon - obszar wysokiego ciśnienia - nazwany Cerberem (jak potwór z greckiej mitologii strzegący świata zmarłych) nadchodzący z południa spowoduje wzrost temperatur powyżej 40 st. Celsjusza w dużej części Włoch. Dzieje się to po wiośnie i wczesnym lecie pełnych burz i powodzi" - przekazała europejska agencja.

iung, susza, deficyt wody, zbiory

Ekspert IUNG: mamy już "dość silną" suszę rolniczą

Fala upałów, niskie opady deszczu doprowadziły w Polsce do suszy rolniczej – powiedział PAP Tomasz Jóźwicki z Zakładu Agrometeorologii i Informatyki IUNG. Jego zdaniem obecną suszę można już określić jako "dość...

Lody i mrożonki dla zwierząt

Jak dodała, rekord najwyższej temperatury w historii Europy został pobity 11 sierpnia 2021 r., kiedy we Floridii, włoskim miasteczku na Sycylii, odnotowano 48,8 st. Celsjusza. "Ten rekord może zostać ponownie pobity w nadchodzących dniach" - przewiduje ESA.

Władze w kilku krajach Europy przygotowują obecnie nadzwyczajne środki w celu ochrony przed upałami - podała agencja Associated Press. W Atenach i innych greckich miastach godziny pracy w sektorze publicznym i w wielu prywatnych firmach zostały zmienione, aby uniknąć pracy w środku największego upału w połowie dnia. W piątek w Atenach upały sięgają 39 stopni, a w sobotę przewiduje się wzrost temperatury do 39 stopni Celsjusza.

Norwescy meteorolodzy poinformowali, że na północnym krańcu kraju, na obszarze w pobliżu latarni morskiej Slettnes odnotowano 28,8 st. Celsjusza, co stanowi rekordową temperaturę dla Arktyki.

Zwierzęta w madryckim zoo były w tym tygodniu karmione mrożonym pokarmem, aby obniżyć temperaturę ich ciał. Pandom i niedźwiedziom podawano lody z arbuza, fokom mrożone sardynki, a lwom zmrożone kubły mięsa. W stolicy Hiszpanii w poniedziałek temperatura sięgnie 41 stopni Celsjusza.

Jednocześnie pożary i powodzie

W Chorwacji wydano nakazy ewakuacji w kilku regionach z powodu ognia, który ogarnia lasy w nadmorskich obszarach kraju. Władze Cypru wezwały mieszkańców wyspy, by unikali lasów z powodu możliwości wybuchu pożarów.

Inicjatywa PlantACT!, ochrona klimatu, biologia roślin, Agata Daszkowska-Golec

Biolodzy roślin w międzynarodowym projekcie na rzecz klimatu

Opracowywanie odmian roślin z większą odpornością na zmiany warunków środowiskowych – to jeden z postulatów międzynarodowego zespołu naukowców z dziedziny biologii roślin. Inicjatywa PlantACT!, czyli "Rośliny dla...

W pobliskiej Turcji służby ratownicze walczą z jednoczesnymi pożarami i powodziami. W piątek temperatury w Stambule sięgną 37 stopni, a w Ankarze 38.

"Podczas gdy w jednej części kraju trwa upał i pożary, w drugiej występują powodzie i podtopienia. W naszym kraju, podobnie jak na całym świecie, borykamy się ze zmianą klimatu" - powiedział w czwartek wiceminister rolnictwa Turcji Veysel Tiryaki, cytowany przez AP.

Ostrzeżenia dotyczące ekstremalnych upałów zostały wydane dla ponad 100 milionów mieszkańców USA, a państwowa agencja meteorologiczna prognozuje szczególnie niebezpieczne warunki w Arizonie, Kalifornii, Nevadzie i Teksasie - przekazała agencja AFP. W Afryce Północnej również zapanował upał, a marokańska służba meteorologiczna wydała czerwony alarm z powodu ekstremalnych temperatur dla południowych części kraju. Niebezpiecznie wysokich temperatur doświadczają także niektóre regiony Chin, w tym Pekin.

Poleć
Udostępnij