Centrum wiedzy o fałszowaniu i jakości żywności już działa
Komisja Europejska zainaugurowała w Strasburgu centrum wiedzy na temat fałszowania i jakości żywności. Ma to być odpowiedź na obawy konsumentów co do jakości żywności i nadużyć dotyczących produktów spożywczych w UE.
Centrum wiedzy (będzie w pełni finansowane przez Brukselę) - sieć składająca się z ekspertów zarówno z komisji i nie tylko - będzie wspierać decydentów UE i władze krajowe, udostępniając i rozpowszechniając aktualne informacje naukowe na temat fałszowania żywności i kwestii związanych z jej jakością.
Podwójne standardy jakości. Na wschodzie UE jest gorsza żywność?
Niedawne przypadki fałszowania żywności w UE dotyczyły oliwy z oliwek, wina, miodu, ryb, nabiału, mięsa i drobiu. Ponadto konsumenci mogą być narażeni na nieuczciwe praktyki handlowe, zwłaszcza w odniesieniu do produktów spożywczych wykazujących istotne różnice w składzie na różnych rynkach, ale mających podobne opakowanie.
- W przypadku żywności nauka jest w stanie bezpośrednio i namacalnie wykazać korzyści, jakie przynosi obywatelom. Jakość spożywanej żywności jest ważna dla wszystkich, a ponieważ jej fałszowanie to działalność przestępcza o charakterze transgranicznym, UE ma tu do odegrania ważną rolę - powiedział Tibor Navracsics, komisarz do spraw edukacji.
Z kolei Vera Jourova, komisarz ds. konsumentów powiedziała, że nowo utworzone centrum wiedzy - skupiające ekspertów z różnych miejsc i wiedzę z różnych źródeł - pozwoli na dalsze gromadzenie i przetwarzanie dowodów naukowych. - Działania centrum pomogą też wypracować wspólne metody badań, co z kolei będzie pomocne w stosowaniu i egzekwowaniu prawa żywnościowego i z zakresu ochrony konsumentów - zaznaczyła.
Bruksela wreszcie przygląda się podwójnym standardom żywności
Centrum będzie koordynować działania w zakresie nadzoru rynku, np. "w odniesieniu do składu i właściwości organoleptycznych żywności oferowanej w tym samym opakowaniu i pod tą samą marką" na kilku rynkach w Unii.
Będzie również prowadzić system wczesnego ostrzegania i informowania o przypadkach fałszowania żywności, np. przez monitorowanie mediów i przekazywanie informacji społeczeństwu, oraz łączyć systemy informowania państw członkowskich i KE, np. bazy danych opisujące skład niektórych produktów rolno-spożywczych wysokiej wartości, takich jak wino lub oliwa z oliwek.
Centrum wiedzy na temat fałszowania i jakości żywności będzie też wydawać informatory, tworzyć bazy danych i mapy interaktywne oraz publikować regularne sprawozdania, które trafiać będą do konsumentów. Wielkość poszczególnych grup eksperckich będzie zależała od tematyki ich prac.
Nowe centrum będzie działać przy tzw. Wspólnym Centrum Badawczym, zajmującym się badaniami zleconymi przez organy unijne w różnych dziedzinach i jest piątym takim unijnym ośrodkiem (obok centrów wiedzy na temat biogospodarki, polityki terytorialnej, migracji i demografii oraz zarządzania ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś