Bruksela wreszcie przygląda się podwójnym standardom żywności
KE wzięła się wreszcie za problem podwójnych standardów żywności. Prawie pół roku po wybuchu afery Vera Jourova, komisarz ds. konsumenckich i sprawiedliwości poinformowała, że od maja produkty spożywcze w UE będą testowane według nowej metodologii.
Komisja Europejska zajęła się kwestią podwójnych standardów jakości wyrobów spożywczych, po tym jak konsumenci z krajów Europy Wschodniej zaczęli zgłaszać, że jakość, zawartość i skład produktów sprzedawanych w ich krajach różni się od tych oferowanych w Europie Zachodniej.
Kontrolerzy ETO przyjrzą się bezpieczeństwu żywności
Zdaniem prof. Stanisława Kowalczyka ze Szkoły Głównej Handlowej, problem ten jednak nie istnieje. - Możemy bardziej mówić o zafałszowaniu, gdyż jeśli produkt jest sprzedawany w określonym składzie, a następnie jest zmieniony, a konsument nie został o tym poinformowany, to jest to fałszerstwo - przekonuje w rozmowie z Polskim Radiem.
Andrzej Gantener, dyrektor generalny Polskiej Federacji Żywności zwraca z kolei uwagę, że różnice w produktach mogą się pojawiać, ale może to być związane z określonymi preferencjami konsumentów w danym kraju. - Jeśli polski producent chce sprzedać kiełbasę w Hiszpanii, to musi zmienić jej skład, aby została tam kupiona - tłumaczy.
- Problem różnej jakości tych samych produktów podnosiły głównie Czechy i Słowacja, czyli kraje które są głównie importerami a nie producentami żywności. Dlatego dobrze, że KE sprawę zbada - wyjaśnia ekspert.
Dodaje, że być może chodzi o to, że kraje chronią swoje rynki. - A dla nas jest to bardzo ważna kwestia, bo jesteśmy potężnym producentem żywności, którą eksportujemy do ponad 70 krajów, w tym pod znanymi markami.
Profesor Kowalczyk także podkreśla, że może to być element walki konkurencyjnej wymierzonej w polskie produkty.
Kwestią podwójnych standardów ma zająć się w kwietniu Parlament Europejski podczas przeglądu praw konsumenckich. Od połowy 2018 r., KE zacznie się też przyglądać sytuacji na rynku innych produktów, np. detergentów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: Polskie Radio