Bruksela znosi tymczasowy zakaz importu drobiu z Ukrainy
Unia Europejska zniosła tymczasowy zakaz importu ukraińskiego drobiu, który został wprowadzony w grudniu 2016 roku w związku z przypadkiem ptasiej grypy w obwodzie chersońskim na południu kraju.
Tamtejsze służby weterynaryjne przekazały do Komisji Europejskiej informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej na swoim terytorium i o środkach podjętych celem zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby - informuje FAMMU/FAPA.
Kontyngent na kukurydzę z Ukrainy już wyczerpany
Na podstawie analizy tych informacji i - przede wszystkim - gwarancji przedstawionych przez władze w Kijowie uznano w Brukseli, że do wyeliminowania ryzyka związanego z importem drobiu i jego produktów z Ukrainy wystarczy, by ograniczenia dotyczyły tylko obszaru dotkniętego ptasią grypą.
Nasz wschodni sąsiad zobowiązał się ponadto do uznawania środków regionalizacji stosowanych w związku z chorobą na terytorium Wspólnoty. Znaczenie rynku UE dla ukraińskiego eksportu drobiu i jaj sukcesywnie rośnie. Kraj ten korzysta bowiem z bezcłowych kontyngentów na dostawy m.in. 36 tys. ton towarów z tego sektora.
Od stycznia do listopada 2016 r. na unijny rynek sprowadzono 37,3 tys. ton mięsa drobiu i produktów drobiowych z Ukrainy (w tym ok. 35 tys. ton mięsa kurcząt). To prawie o jedną trzecią więcej niż w tym samym czasie 2015 r.
Ukraina jest również ważnym rynkiem zbytu dla drobiu ze Wspólnoty. W omawianym okresie wyekspediowano tam 79,4 tys. ton produktów, czyli prawie o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. W wywozie przeważało mięso kurcząt (68 tys. ton), głównie mrożone elementy bez kości.