Andriukaitis: ASF w Unii pod pełną kontrolą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2016,8:45 Aktualizacja: 19-02-2016,9:37
A A A

Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności oświadczył w Katowicach, że sytuacja, jeśli chodzi o afrykański pomór świń jest obecnie w Unii Europejskiej pod ścisłą kontrolą.

- W sprawę zaangażowane są tak naprawdę cztery kraje: Estonia, Litwa, Łotwa i Polska. Oczywiście sama choroba przywędrowała do nas zza wschodniej granicy. Sytuacja obecnie jest pod ścisłą kontrolą, a to dzięki temu, że wszystkie te cztery kraje wprowadziły odpowiednie środki fitosanitarne - powiedział komisarz podczas konferencji prasowej w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

afrykański pomór świń, asf, strefa ochronna, podlasie, komisja europejska

Strefa ochronna w związku z ASF będzie większa od 2 marca

Służby weterynaryjne potwierdziły, że 2 marca powiększy się w Podlaskiem strefa ochronna wyznaczona w związku z afrykańskim pomorem świń. Wejdzie do niej pozostała część gminy Zabłudów w powiecie białostockim oraz gminy Czyże i...

- Główny problem wiąże się z jednym gatunkiem - dzikiem, który ie zna granic, nie posiada paszportu ani obywatelstwa i trudno kontrolować jego przemieszczanie. Dlatego z naszymi polskimi partnerami rozpoczęliśmy szeroką debatę, jak sobie z tym zagadnieniem poradzić - dodał.

2 marca powiększy się w Podlaskiem strefa ochronna wyznaczona w związku z ASF. Do strefy wejdzie pozostała część gminy Zabłudów w powiecie białostockim oraz gminy Czyże i Hajnówka w powiecie hajnowskim. Włączenie tych obszarów do strefy oznacza konieczność badania trzody przy próbie sprzedaży lub wywozie poza strefę.

Polska zabiegała o zmianę decyzji Komisji Europejskiej ws. rozszerzenia strefy z ograniczeniami. Była ona podjęta przy sprzeciwie Polski, jednak Komisja podjętej wcześniej decyzji nie zmieniła.

- Tak naprawdę w Polsce nie mieliśmy wyboru i musieliśmy w Polsce wprowadzić te bardziej restrykcyjne środki - przekonywał komisarz.

Jak mówił, na tym wysiłki się nie kończą. - Trwają intensywne konsultacje na szczeblu ministerialnym. Takie spotkanie z ministrami zdrowia odbyło się w Wilnie, a za dwa tygodnie spotykamy się wszyscy w Tallinie. I oprócz kolegów z Litwy, Łotwy, Estonii będą także zaproszeni ministrowie z Finlandii, Rumunii, Słowacji i Węgier - mówił.

Komisarz Andriukaitis zaznaczył, że niezbędna jest też współpraca z krajami trzecimi, stąd - jak mówił - dążenie do debaty z partnerami z Rosji, Białorusi i Ukrainy i Mołdawii.

Województwo podlaskie, głównie powiaty sokólski i białostocki, pozostaje dotąd jedynym regionem w Polsce, gdzie występuje ASF u dzików (85 przypadków). Były też trzy ogniska tego wirusa u trzody chlewnej.

Poleć
Udostępnij