Zboża trochę drożeją na giełdach. Ale ceny nadal będą niskie
Notowania zbóż na paryskiej giełdzie Euronext nieznacznie zwyżkują. Pszenica w kontrakcie grudniowym przez tydzień podrożała o 2,1 proc. do 168,3 euro za tonę, a kukurydza w kontrakcie styczniowym o 1,2 proc. do 166,5 euro.
Niższe niż sezon wcześniej jest tempo unijnego eksportu zbóż. To przede wszystkim efekt znacznie mniejszego (aż o 55 proc.) wywozu jęczmienia. Ze Wspólnoty wyjechało z kolei do krajów trzecich więcej (o ok. 9 proc.) ziarna pszenicy miękkiej - informuje FAMMU/FAPA.
Rzepak na giełdach przekroczył granicę 400 euro za tonę
Wzrost sprzedaży tego gatunku zboża w pierwszych pięciu miesiącach sezonu handlowego uzyskano dzięki zintensyfikowaniu eksportu przez Rumunię, Wielką Brytanię oraz Polskę. Niemniej jednak według prognoz KE, wyniki sprzedaży zagranicznej pszenicy za cały sezon 2016/17 będą sporo niższe, co wynika ze spadku wysyłek z Francji po - określanych nawet przez niektórych analityków - katastrofalnych zbiorach (spadek produkcji z ponad 40 do 28 mln ton).
Eksperci podkreślają, że mimo niewielkich ostatnich wzrostów notowań na giełdach, ceny zbóż w UE są na niskim poziomie. Jedno czy dwuprocentowe tygodniowe wahania nie oznaczają zmiany tendencji i stawki nadal poruszają się w trendzie bocznym.
Większość czynników przemawia za tym, że nie szybko się to zmieni. Rosną bowiem szacunki zbiorów zbóż w skali świata, co przekłada się na podnoszenie prognoz zapasów końcowych do rekordowych poziomów.
ASF. Import zboża z Ukrainy może być źródłem nowych zakażeń
Pojawił się właśnie listopadowy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej, w którym podwyższono prognozy globalnych zbiorów kukurydzy i pszenicy w sezonie 2016/17, a rezerwy mają wynieść aż 504 mln ton. To wszystko sprawia, że bilans zbożowy staje się coraz "cięższy". Według analityków Rabobanku, tak wysokie zapasy będą wpływać na utrzymywanie się niskich cen w całym 2017 roku.
Drugim, ważnym czynnikiem wpływającym na stawki są doniesienia o dobrej kondycji zbóż ozimych w większości krajów półkuli północnej oraz zapowiedzi obfitych zbiorów w krajach zaliczanych do kluczowych producentów i dostawców zbóż z półkuli południowej. Po trzecie wreszcie na niskie notowania wpływa ostra konkurencja o rynki zbytu wśród dostawców.
Na CBoT w Chicago notowania kukurydzy w kontrakcie grudniowym umocniły się przez tydzień o 2,6 proc. do 138,1 dolarów za tonę, a pszenicy w kontrakcie grudniowym spadły o 0,4 proc. do 147,5 dolarów.