Zbiory rzepaku znów mogą być rekordowe
Znane są wstępne prognozy produkcji rzepaku w sezonie 2018/19. Według ekspertów z Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) zbiory będą wyższe na Ukrainie i w Kanadzie, zaś w UE mają być podobne jak przed rokiem.
Największe zmiany przewidywane są u naszego wschodniego sąsiada, gdzie powierzchnia uprawy szacowana jest na rekordowe 1 mln ha (+31 proc. r/r). A jeśli do tego dodać dość korzystne warunki pogodowe, niewykluczony jest naprawdę istotny wzrost zbiorów rzepaku - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Stosowanie fungicydów triazolowych wiosną w rzepaku
Wprawdzie udział Ukrainy w globalnej produkcji surowca nie jest duży i wynosi 2-3 proc., niemniej kraj jest ważnym eksporterem. W ostatnich pięciu sezonach sprzedaż zagraniczna rzepaku wynosiła 1-1,8 mln t, co stanowiło 7-13 proc. światowego handlu.
Jest bardzo prawdopodobne, że w nadchodzącym sezonie znaczenie tego państwa na rynku globalnym, a tym samym jego wpływ na ceny jeszcze wzrośnie.
W przypadku Unii Europejskiej, która obecnie jest największym światowym producentem rzepaku, eksperci IGC wskazują na stabilizację powierzchni zasiewów na poziomie sprzed roku, czyli 6,7 mln ha.
Z kolei Komisja Europejska szacuje, że areał jest o 1,5 proc. większy i wynosi 6,8 mln ha - przede wszystkim ze względu na lepsze zasiewy we Francji i w Wielkiej Brytanii.
Mogłoby się to przełożyć na ponad 4 proc. wzrost zbiorów do 22,8 mln t.
Które odmiany rzepaku jarego wybrać?
W Polsce sytuacja jest jednak zgoła odmienna. Według szacunków GUS, areał rzepaku ozimego wynosi około 772 tys. ha i jest o 12 proc. mniejszy od wielkości powierzchni obsianej pod zbiory w 2017 r.
Z kolei w Kanadzie, która jest obecnie drugim największym producentem surowca na świecie i pierwszym eksporterem z powodu korzystnych relacji cen rzepaku wobec innych upraw prognozowany jest 4 proc. wzrost powierzchni zasiewów do 9,6 mln ha.
Analitycy IGC przewidują, że w sezonie 2018/19 producenci na świecie mogą zebrać 74,7 mln t wobec 74,5 mln t w sezonie 2017/18. Niemniej uwzględniając ostatnie korekty Komisji Europejskiej oraz Strategie Grains prawdopodobny jest większy wzrost. Byłby to kolejny rekordowy wynik.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś