Zbiory rzepaku znów mogą być rekordowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2018,15:00 Aktualizacja: 03-04-2018,15:37
A A A

Znane są wstępne prognozy produkcji rzepaku w sezonie 2018/19. Według ekspertów z Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) zbiory będą wyższe na Ukrainie i w Kanadzie, zaś w UE mają być podobne jak przed rokiem.

Największe zmiany przewidywane są u naszego wschodniego sąsiada, gdzie powierzchnia uprawy szacowana jest na rekordowe 1 mln ha (+31 proc. r/r). A jeśli do tego dodać dość korzystne warunki pogodowe, niewykluczony jest naprawdę istotny wzrost zbiorów rzepaku - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

rzepak, kwitnienie

Stosowanie fungicydów triazolowych wiosną w rzepaku

Do wiosennej regulacji rzepaku używane są te same preparaty, co jesienią, ale w większych dawkach. Na wiosnę najważniejszą rolę w regulacji rzadkich łanów obok gibereliny odgrywa cytokinina, która odpowiada za tworzenie się...

Wprawdzie udział Ukrainy w globalnej produkcji surowca nie jest duży i wynosi 2-3 proc., niemniej kraj jest ważnym eksporterem. W ostatnich pięciu sezonach sprzedaż zagraniczna rzepaku wynosiła 1-1,8 mln t, co stanowiło 7-13 proc. światowego handlu.

Jest bardzo prawdopodobne, że w nadchodzącym sezonie znaczenie tego państwa na rynku globalnym, a tym samym jego wpływ na ceny jeszcze wzrośnie.

W przypadku Unii Europejskiej, która obecnie jest największym światowym producentem rzepaku, eksperci IGC wskazują na stabilizację powierzchni zasiewów na poziomie sprzed roku, czyli 6,7 mln ha.

Z kolei Komisja Europejska szacuje, że areał jest o 1,5 proc. większy i wynosi 6,8 mln ha - przede wszystkim ze względu na lepsze zasiewy we Francji i w Wielkiej Brytanii.

Mogłoby się to przełożyć na ponad 4 proc. wzrost zbiorów do 22,8 mln t.

rzepak jary, brodzica

Które odmiany rzepaku jarego wybrać?

Niestety, tej wiosny część plantacji rzepaku ozimego będzie wymagała przesiania. Listy odmian rzepaku jarego zalecanych do uprawy w tym roku zostały przygotowane przez COBORU dla 3 województw: kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i...

W Polsce sytuacja jest jednak zgoła odmienna. Według szacunków GUS, areał rzepaku ozimego wynosi około 772 tys. ha i jest o 12 proc. mniejszy od wielkości powierzchni obsianej pod zbiory w 2017 r.

Z kolei w Kanadzie, która jest obecnie drugim największym producentem surowca na świecie i pierwszym eksporterem z powodu korzystnych relacji cen rzepaku wobec innych upraw  prognozowany jest 4 proc. wzrost powierzchni zasiewów do 9,6 mln ha.  

Analitycy IGC przewidują, że w sezonie 2018/19 producenci na świecie mogą zebrać 74,7 mln t wobec 74,5 mln t w sezonie 2017/18. Niemniej uwzględniając ostatnie korekty Komisji Europejskiej oraz Strategie Grains prawdopodobny jest większy wzrost. Byłby to kolejny rekordowy wynik.
 

Poleć
Udostępnij