Stosowanie fungicydów triazolowych wiosną w rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (PB) I redakcja@agropolska.pl
27-03-2018,6:00 Aktualizacja: 26-03-2018,16:20
A A A

Do wiosennej regulacji rzepaku używane są te same preparaty, co jesienią, ale w większych dawkach.

Na wiosnę najważniejszą rolę w regulacji rzadkich łanów obok gibereliny odgrywa cytokinina, która odpowiada za tworzenie się rozgałęzień bocznych. Jej intensywnej syntezie sprzyja bardzo dobre i przy tym wczesne zaopatrzenie rzepaku w azot.

Regulatory wzrostu na wiosnę powinny być zastosowane wcześnie, bo rzepak zasiany w optymalnych terminach tuż po ruszeniu wiosennej wegetacji (przełom marca i kwietnia) w początkowej fazie formowania łodygi na pędzie głównym ma już w pełni wykształcony pąk kwiatowy. Natomiast w kątach liście zawiązane są w pędy boczne z pąkami kwiatowymi.

rzepak jary, brodzica

Które odmiany rzepaku jarego wybrać?

Niestety, tej wiosny część plantacji rzepaku ozimego będzie wymagała przesiania. Listy odmian rzepaku jarego zalecanych do uprawy w tym roku zostały przygotowane przez COBORU dla 3 województw: kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i...

W tej fazie rozwojowej po wzroście temperatury powyżej 8-12°C komórki intensywnie rozmnażają się na drodze podziału, a następnie rosną wzdłuż i wszerz. Następuje szybki wzrost pędu głównego, który dominuje przez 2-3 tygodnie. Rzepak opryskany triazolem na początku formowania łodygi okresowo wstrzymuje wzrost pędu głównego o wówczas rozwijają się pędy boczne.

Dzięki temu uzyskuje się określone efekty tj. zostaje zniwelowana dominacja pędu głównego i następuje silniejszy rozwój pędów bocznych, które wyrastają na podobną wysokość, rośliny mniej wylegają - światło słoneczne ma łatwiejszy dostęp do niższych partii roślin, rzepak kwitnie równomiernie, krócej i również bardziej równomiernie dojrzewa.

W miarę wczesne zastosowanie regulatorów wzrostu powoduję iż rośliny zawiązują więcej łuszczyn, o większej masie 1000 nasion i zawartości tłuszczu. Natomiast ogólny plon nasion i tłuszczu jest kilka procent wyższy.

Fungicydy triazolowe, jako regulatory pokroju i wzrostu, nie działają wstecz. Dlatego nie ma co liczyć na wzrost liczby rozgałęzień po zabiegu wykonanym w chwili, gdy rzepak wyrośnie na wysokość 15-20 cm. Efektu skracania też nie będzie. Wczesną wiosną pogoda bywa zmienna i po ruszeniu wegetacji rzepaku, gdy się już dostatecznie ociepli, warto na 2-3 dni przerwać inne prace polowe i skupić się na jego ochronie.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij