Zapowiadają się rekordowe zbiory zbóż

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-07-2020,19:10 Aktualizacja: 30-07-2020,17:36
A A A

Według wstępnego szacunku GUS, zbiory zbóż w Polsce z mieszankami zbożowymi mogą wynieść ok. 27,9 mln t, czyli o 11 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Ma być też więcej warzyw gruntowych i niektórych owoców.

W ocenie GUS, wyjątkowo częste opady w czerwcu i lipcu, zahamowały postępującą suszę i korzystnie wpłynęły na wypełnienie ziarna zbóż i rzepaku oraz wegetację roślin korzeniowych zwiększając jednocześnie ich potencjał produkcyjny.

zbiory jęczmienia ozimego, zbiory rzepaku ozimego, małe żniwa

"Małe żniwa" trwają, plony jęczmienia są dosyć wysokie

W kraju trwają "małe żniwa", tj. zbiory jęczmienia ozimego i rzepaku ozimego. W związku z późną wegetacją i nawracającymi deszczami, żniwa przebiegają ze sporym opóźnieniem. Plony i zbiory jęczmienia są wysokie - informuje...
Zbiory zbóż ozimych wstępnie wyszacowano na 18,7 mln t, tj. o 1,4 mln t (o 8 proc.) więcej od zbiorów z roku ubiegłego, a zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi na 9,2 mln t, tj. o 1,3 mln t (o 16 proc.) więcej od zbiorów z roku ubiegłego.

Oszacowano, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2020 r. jest o ok. 1 proc. większa od ubiegłorocznej i wynosi około 7,2 mln ha. Najbardziej wzrosła powierzchnia upraw pszenicy - o 2,5 mln ha.

Według ekspertów GUS, w tym roku będą wysokie plony zbóż, szacuje się na 38,6 dt/ha, tj. o 3,4 dt/ha (o 10 proc.) więcej od plonów z roku ubiegłego.

GUS ocenia zbiory rzepaku i rzepiku na ok. 2,6 mln t, tj. o około 12 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Powierzchnia tych upraw w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do 2019 r. o ok. 0,2 proc. i wynosi ponad 0,8 mln ha.

zboża, żniwa, pogoda, prognoza pogody

Dobra pogoda na żniwa. Taki ma być prawie cały sierpień

Tegoroczny sierpień zapowiada się ciepły, mogą zdarzyć się nawet dni z temperaturą powyżej 30 stopni - poinformował PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Prognozowane opady deszczu mają być podobne, jednak jak w latach ubiegłych, wystąpią burze. Z...

Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na niespełna 4,1 mln t, tj. o blisko 6 proc. więcej od roku poprzedniego; jednak o ostatecznej wysokości zbiorów zadecydują warunki dalszej wegetacji. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, przewiduje się zwiększenie produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych w stosunku do poprzedniego sezonu z wyjątkiem produkcji pomidorów gruntowych.

GUS przewiduje, że zbiory owoców z drzew będą o ok. 5 proc. wyższe od ubiegłorocznych i wyniosą ponad 3,6 mln t. GUS zwraca uwagę, że należy odnotować fakt, że do uprawy wchodzą nowe, bardziej plenne odmiany oraz fakt, że coraz większa powierzchnia sadów jest nawadniana.

Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na ok. 69 tys. t, tj. na poziomie o ok. 2 proc. wyższym od ubiegłorocznego. Zbiory śliwek na obecnym etapie ocenia się na ponad 90 tys. t, tj. o ok. 5 proc. mniej niż w poprzednim roku. Produkcja wiśni została wstępnie oszacowana na ponad 150 tys. t (tj. na poziomie nieco niższym aniżeli zbiory z roku poprzedniego), a zbiory czereśni oceniono na ok. 42 tys. tj. o ok. 5 proc. mniej od produkcji ubiegłorocznej.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, Stanisław Kacperczyk, eksport zbóż, terminal zbożowy

Będzie nadwyżka zboża. Potrzebny port do wysyłki

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) pyta premiera Mateusza Morawieckiego, na jakim etapie jest realizacja zakupu terminala przeładunkowego w porcie morskim w Świnoujściu. Związek przypomina, że list intencyjny w tej sprawie...
Produkcję owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych GUS szacuje na ponad 0,5 mln t, tj. o blisko 10 proc. więcej od zbiorów w 2019 r.

Obecna prognoza zbioru malin wynosi ok. 122 tys. t., tj. o ok. 60 proc. więcej niż wyjątkowo niskie zbiory ubiegłoroczne, a przebieg dotychczasowej pogody wskazuję, że poziom zbiorów malin jesiennych będzie również dobry. Szacuję się, że powierzchnia uprawy malin w porównaniu do roku ubiegłego zmniejszyła się o ok. 10 proc.

Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) oszacowano na nieco ponad 130 tys. t., tj. na poziomie o ok. 5 proc. wyższym od produkcji roku poprzedniego. Zbiory porzeczek czarnych zostały ocenione na ponad 93 tys. ton, tj. o ok. 2 proc. więcej niż w 2019 r.

Tegoroczną produkcję truskawek (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) oszacowano na ponad 160 tys. t., tj. o ok. 9 proc. mniej niż zbiory ubiegłoroczne, przy czym zbiór owoców tego gatunku był skrócony ze względu na ciągłe opady deszczu oraz porażanie plantacji przez szarą pleśń - poinformował GUS.

Poleć
Udostępnij