Wzmożony eksport do Chin? Są rozmowy o centrum hurtowym produktów rolno-spożywczych
O idei powstania na Mazowszu centrum hurtowego produktów rolno-spożywczych oraz ich eksportu do Chin - rozmawiał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik z delegacją z miasta Ningbo.
Delegacja Ogólnochińskiego Kongresu Przedstawicieli Ludowych miasta Ningbo gościła w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie (UMWM). W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa ogólnopolskich związków i grup producenckich z sektora rolno-spożywczego, a także Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja.
Eksport polskiej wołowiny do Chin. Musimy się przygotować
Naturalny wybór dla lokalizacji
„Spotkanie poświęcone było omówieniu perspektyw powstania na Mazowszu centrum hurtowego produktów rolno-spożywczych celem ich eksportu do Chin. W tym kontekście, w maju br., władze miasta Ningbo uzyskały mandat władz państwowych ChRL do rozpoczęcia działań i koordynacji procesu tworzenia platformy rynku hurtowej wymiany handlowej produktów rolno-spożywczych, w ramach współpracy Chiny – państwa regionu Europy Środkowej i Wschodniej (CEE)” – czytamy w komunikacie UMWM.
Jak w nim podkreślono, prowadzone obecnie konsultacje obejmują rozmowy w różnych państwach z udziałem rożnych interesariuszy regionu CEE. Ale chińscy partnerzy, z uwagi na uwarunkowania gospodarcze i lokalizacyjne, jak również zaangażowanie władz samorządowych województwa mazowieckiego w rozmowy na temat tego projektu, region Mazowsza określili jako naturalny wybór dla lokalizacji takich działań. Przedstawili póki co ogólny kształt koncepcji, jak również wskazali chińskie jednostki (agendy publiczne i spółki z udziałem miasta) zaangażowane w jej realizację.
KOWR: Prawie 3/4 eksportowanej z Polski żywności trafiło na rynki unijne
Organizacje przedstawiły stanowiska
Marszałek Struzik zapewniał o wsparciu działań, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia poziomu eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski do Chin. Wskazał dobre, dostępne na terenie Mazowsza rozwiązania logistyczne, w tym elementy infrastrukturalne sprzyjające koordynacji wymiany handlowej w tej części Europy. Pod względem zdolności produkcyjnych, zwrócił uwagę na wysoką pozycję województwa w kategoriach wytwarzania zasadniczych produktów spożywczych (mięsa, mleka, warzyw i owoców), a także wysokich możliwości przetwórstwa w tych obszarach.
„Obecni na rozmowach przedstawiciele związków i grup producenckich, w tym: Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, Związku Sadowników RP, Związku Polskie Mięso, Polskiej Izby Mleka oraz Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, przedstawili swoje stanowiska w tej sprawie. Wymienili także największe trudności na polu wymiany towarowej z Chinami i wyrazili poparcie i chęć zaangażowania w budowanie tego typu platformy handlowej” – podkreślono w komunikacie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś