Wkrótce ruszy kampania promująca olej rzepakowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2015,19:45 Aktualizacja: 17-05-2015,20:03
A A A

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO) będzie kontynuować kampanię "Pokochaj olej rzepakowy". Nowy projekt będzie realizowany do 2018 r., a jego budżet wynosi 1,6 mln euro - poinformowała szefowa kampanii Ewa Myśliwiec.

Kontynuację projektu "Pokochaj olej rzepakowy” zatwierdziła pod koniec kwietnia Komisja Europejska.

"Wyróżnienie dla PSPO jest tym większe, że w ramach kwietniowej decyzji KE jako jedyna organizacja z terenu UE i jedyna z Polski uzyskaliśmy możliwość realizacji kampanii na rynku polskim" - powiedziała Myśliwiec.

Spada indeks cen żywność. Oleje najtańsze od 5 lat

W grudniu 2014 roku zmniejszył się comiesięczny indeks światowych cen żywności FAO. Wartość dla koszyka produktów żywnościowych (zboża, oleje, nabiał, mięso i cukier) spadła przez miesiąc z 192,6 do 188,6 pkt.     Jak informuje...
Wyjaśniła, że zgodnie z aktualną polityką KE bardziej wspiera promocję artykułów rolno-spożywczych na rynkach krajów trzecich, więc coraz trudniej uzyskać dotację na realizację kampanii w Unii.

Zatwierdzony budżet kampanii wynosi ponad 1,6 mln euro netto, co w uproszczeniu oznacza wartość kampanii ponad 8 mln zł brutto. Komisja Europejska sfinansuje 50 proc. kosztów, 30 proc. wyłoży Agencja Rynku Rolnego, a pozostałe 20 proc. dołożą firmy członkowskie PSPO, m.in. Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, spółka Komagra, zakłady Bielmar.

Program będzie realizowany od dnia podpisania umowy PSPO z ARR, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Działania w ramach programu zaplanowana na lata 2015-2018. Oprócz Polski PSPO będzie prowadzić podobną kampanię, choć na mniejszą skalę, również przez trzy lata w Słowacji.

Kampanię będzie prowadziło konsorcjum firm: Marketing&Communications Consultants i Media On., które było odpowiedzialne za pierwszą edycję kampanii "Pokochaj olej rzepakowy" .

W ramach programu zaplanowano m.in. działania w prasie, telewizji, internecie i w punktach sprzedaży. Specjalny przekaz ma dotrzeć również do grupy opiniotwórców, w tym m.in. do nauczycieli.

Poprzednia kampania zakończyła się w sierpniu 2014 r. Badania przeprowadzone w jej ramach wykazały, że wizerunek oleju rzepakowego został umocniony, a wiedza na jego temat znacznie poszerzona.

Pozytywny wpływ kampanii widać również w aspekcie gospodarczym, bowiem - według danych Nielsen - między 2012 r. a 2014 r. nastąpił wzrost sprzedaży olejów rzepakowych.

Poziom sprzedaży zwiększył się ze 127 tys. litrów do 133 tys. litrów, co stanowi wzrost o 5 proc. - informuje Polskie Stowarzyszenie Producentów Olejów.

Poleć
Udostępnij