Wieprzowina na niewielkim plusie
Eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego odnotował spadek w 2014 r., a obecnie analitycy BGŻ BNP Paribas obserwują niewielkie odbicie. Według danych MRiRW w okresie pierwszych czterech miesięcy br. sprzedaż wieprzowiny z Polski na rynkach zagranicznych wyniosła 128,6 tys. t, czyli zwiększyła się o 6,5-procent w skali roku.
Wzrost eksportu był napędzany przez sprzedaż na rynek wspólnotowy, która w ujęciu rocznym zwiększyła się o 27% o 108,2 tys. t. Równocześnie eksport mięsa wieprzowego na rynki pozaunijne obniżył się o 42%. Tak znaczny spadek sprzedaży na rynki poza UE wynikał z utrzymania się ograniczeń w imporcie polskiego surowca, które zostały wprowadzone przez niektóre kraje azjatyckie, jak również przez Rosję.
Jest to konsekwencją pojawienia się ASF na terytorium Polski w 2014 r.
Polska może być wieprzową potęgą, ale niezbędna jest współpraca
Kluczowym odbiorcą nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Polski są Włochy, które w okresie pierwszych czterech miesięcy br. zaimportowały o 25% więcej surowca z Polski niż przed rokiem. Podobną dynamikę w sprzedaży (25%) odnotowaliśmy dla Niemiec, które są drugim co do wielkości odbiorcą mięsa wieprzowego z Polski. Wywóz mięsa do Słowacji, trzeciego co do wielkości rynku sprzedaży wieprzowiny z Polski, pozostał na prawie takim samym poziomie, jak w analizowanym okresie w roku poprzednim.
Warto również zauważyć, że znacznie zwiększyło się zainteresowanie polskim surowcem w Wielkiej Brytanii. W analizowanym okresie wywóz nieprzetworzonego mięsa wieprzowego do tego kraju prawie się podwoił, co pozwoliło na osiągni ęcie wolumenu 4,9 tys. t. Wysoką dynamikę sprzedaży na poziomie 69% odnotowano również dla Stanów Zjednoczonych, które w analizowanym okresie zakupiły 7,4 tys. t wieprzowiny z Polski i stały się tym samym głównym pozaunijnym rynkiem sprzedaży.
Równocześnie import nieprzetworzonego mięsa wieprzowego w okresie pierwszych czterech miesięcy br. wzrósł o 4,8% w skali roku do 213,5 tys. t.
W omawianym okresie import surowca z Belgii zwiększył się w ujęciu rocznym o 14%. W rezultacie kraj ten jest obecnie najważniejszym dostawcą nieprzetworzonego mięsa wieprzowego na rynek polski z wolumenem na poziomie 59,1 tys. t. Zaraz po nim plasują się Niemcy z 52,8 tys. t, skąd import w skali roku zwiększył się zaledwie o 1%. O 1,6% zwiększyły się również zakupy z Danii, do 41,4 tys. t. Te trzy kraje są obecnie dostawcą 72% wieprzowiny do Polski.
Biorąc pod uwagę zmiany w eksporcie i imporcie, Polska pozostaje importerem netto nieprzetworzonego mięsa wieprzowego. Deficyt handlowy zwiększył się w analizowanym okresie o 1,8 tys. t do 85 tys. t.