Warzyw i owoców będzie więcej niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-09-2016,9:25 Aktualizacja: 29-09-2016,9:59
A A A

Główny Urząd Statystyczny szacuje wstępnie, że tegoroczne zbiory warzyw wyniosą 4,4 mln ton (o 17 proc. . więcej niż w u.br.), a owoców z drzew ok. 4 mln ton (+12 proc. r/r). Rekordowa ma być produkcja jabłek.

GUS zastrzega, że ostateczny wynik zbiorów będzie zależał od dalszych warunków pogodowych. "Jeśli warunki wilgotnościowe będą się w dalszym ciągu pogarszały, to przewidywane obecnie zbiory warzyw odmian późnych mogą ulec obniżeniu" - napisał urząd w komunikacie.

phil hogan, owoce, warzywa, dopłaty do wycofywanych owoców i warzyw

Hogan chce wyższych stawek za wycofanie owoców i warzyw z rynku

Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa poinformował, że rozpoczyna prace nad podniesieniem stawek dla producentów owoców i warzyw, którzy wskutek rosyjskiego embarga decydują się na wycofanie swoich produktów z...

Na obecnym etapie łączną produkcję warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) szacuje się na ponad 4,4 mln ton, czyli na poziomie zdecydowanie wyższym od ubiegłorocznego (o blisko 17 proc.) i nieco wyższym niż prognozowano w lipcu. W porównaniu do słabych zbiorów z 2015 roku, przewiduje się zdecydowany wzrost produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych.

Największy wzrost produkcji, w porównaniu do 2015 r. zanotowano dla warzyw kapustnych i ogórków. Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na ponad 1 mln ton (+17 proc. r/r), a kalafiorów na 236 tys. ton (+22 proc.). Zbiory ogórków zostały w bieżącym szacunku ocenione na 263 tys. ton (+19 proc.), a pomidorów na 260 tys. ton (+10 proc.).

Produkcja marchwi jadalnej została oszacowana na 786 tys. ton (+16 proc.), a buraków ćwikłowych na ok. 346 tys. ton (+17 proc.). Zbiory cebuli przewiduje się na blisko 630 tys. ton (+15 proc.). Produkcję pozostałych gatunków warzyw łącznie oszacowano na poziomie zdecydowanie wyższym od ubiegłorocznego (+19 proc.), czyli na ok. 886 tys. ton.
arr, owoce, warzywa, producenci owoców i warzyw, sejmowa komisja rolnictwa, sejm

ARR od lipca wypłaciła producentom owoców i warzyw pół miliarda złotych

Agencja Rynku Rolnego od lipca wypłaciła 500 mln zł producentom owoców i warzyw, w związku z nadprodukcją i wycofaniem tych produktów z rynku - poinformowała na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Agnieszka Głowacka z...

Rzeczoznawcy GUS oceniają, że tegoroczne zbiory owoców, zwłaszcza jabłek, będą na rekordowym poziomie. Plon biologiczny większości gatunków w br. oceniony został jako bardzo wysoki, lecz z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne, np. w przypadku wiśni i porzeczek czarnych, część owoców pozostała niezebrana.

Tegoroczne zbiory owoców z drzew na obecnym etapie ocenia się na ok. 4 mln ton (+12 proc.). Zbiory jabłek mogą wynieść ponad 3,5 mln ton, czyli o ok. 12-15 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Produkcja gruszek (80 tys. ton) i śliwek (110 tys. ton) ma być po ok. 15 proc. wyższa od ubiegłorocznej.  

Produkcja wiśni określana jest na ok. 195 tys. ton (+10 proc.), pomimo pozostawienia na drzewach znacznej ilości owoców. Tegoroczne plonowanie wiśni było wyjątkowo wysokie, lecz z przyczyn ekonomicznych nie wszystkie owoce zostały zebrane.
jabłka, owoce, sadownictwo, sad, ceny skupu jabłek, Mirosław Maliszewski

Ceny skupu jabłek nie pokrywają nawet kosztów produkcji

Ceny jabłek dla przetwórstwa są nadal niskie, skupy płacą za nie średnio ok. 0,2 zł/kg. Trochę więcej można uzyskać za jabłka deserowe - 0,5-0,8 zł/kg - poinformował w poniedziałek PAP prezes Związku Sadowników RP Mirosław...

Produkcję czereśni oszacowano na rekordowym poziomie - ok. 54 tys. ton (+11 proc.). Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) uzyskane z sadów i poza sadami będą zbliżone do ubiegłorocznych i wyniosą blisko 21 tys. ton.

Spośród owoców jagodowych, jedynie przewiduje się spadek zbiorów truskawek. Tegoroczne warunki wegetacji były dla nich niezbyt korzystne. Według obecnego szacunku produkcja truskawek w 2016 r. może wynieść blisko 196 tys. ton (-5 proc.).

Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) ocenia się na ok. 165 tys. ton, czyli na poziomie nieco wyższym od ubiegłorocznego. Z powodu niskiej opłacalności zbytu porzeczek czarnych, część tych owoców nie została zebrana.

Tegoroczna produkcja malin może wynieść ponad 120 tys. ton (+50 proc. od bardzo słabej produkcji z 2015 roku). Produkcja agrestu ma być zbliżona do ubiegłorocznej i wynieść ok. 12 tys. ton.

Poleć
Udostępnij