Warzyw i owoców będzie więcej niż przed rokiem
Główny Urząd Statystyczny szacuje wstępnie, że tegoroczne zbiory warzyw wyniosą 4,4 mln ton (o 17 proc. . więcej niż w u.br.), a owoców z drzew ok. 4 mln ton (+12 proc. r/r). Rekordowa ma być produkcja jabłek.
GUS zastrzega, że ostateczny wynik zbiorów będzie zależał od dalszych warunków pogodowych. "Jeśli warunki wilgotnościowe będą się w dalszym ciągu pogarszały, to przewidywane obecnie zbiory warzyw odmian późnych mogą ulec obniżeniu" - napisał urząd w komunikacie.
Hogan chce wyższych stawek za wycofanie owoców i warzyw z rynku
Na obecnym etapie łączną produkcję warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) szacuje się na ponad 4,4 mln ton, czyli na poziomie zdecydowanie wyższym od ubiegłorocznego (o blisko 17 proc.) i nieco wyższym niż prognozowano w lipcu. W porównaniu do słabych zbiorów z 2015 roku, przewiduje się zdecydowany wzrost produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych.
Największy wzrost produkcji, w porównaniu do 2015 r. zanotowano dla warzyw kapustnych i ogórków. Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na ponad 1 mln ton (+17 proc. r/r), a kalafiorów na 236 tys. ton (+22 proc.). Zbiory ogórków zostały w bieżącym szacunku ocenione na 263 tys. ton (+19 proc.), a pomidorów na 260 tys. ton (+10 proc.).
Produkcja marchwi jadalnej została oszacowana na 786 tys. ton (+16 proc.), a buraków ćwikłowych na ok. 346 tys. ton (+17 proc.). Zbiory cebuli przewiduje się na blisko 630 tys. ton (+15 proc.). Produkcję pozostałych gatunków warzyw łącznie oszacowano na poziomie zdecydowanie wyższym od ubiegłorocznego (+19 proc.), czyli na ok. 886 tys. ton.
ARR od lipca wypłaciła producentom owoców i warzyw pół miliarda złotych
Rzeczoznawcy GUS oceniają, że tegoroczne zbiory owoców, zwłaszcza jabłek, będą na rekordowym poziomie. Plon biologiczny większości gatunków w br. oceniony został jako bardzo wysoki, lecz z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne, np. w przypadku wiśni i porzeczek czarnych, część owoców pozostała niezebrana.
Tegoroczne zbiory owoców z drzew na obecnym etapie ocenia się na ok. 4 mln ton (+12 proc.). Zbiory jabłek mogą wynieść ponad 3,5 mln ton, czyli o ok. 12-15 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Produkcja gruszek (80 tys. ton) i śliwek (110 tys. ton) ma być po ok. 15 proc. wyższa od ubiegłorocznej.
Produkcja wiśni określana jest na ok. 195 tys. ton (+10 proc.), pomimo pozostawienia na drzewach znacznej ilości owoców. Tegoroczne plonowanie wiśni było wyjątkowo wysokie, lecz z przyczyn ekonomicznych nie wszystkie owoce zostały zebrane.
Ceny skupu jabłek nie pokrywają nawet kosztów produkcji
Produkcję czereśni oszacowano na rekordowym poziomie - ok. 54 tys. ton (+11 proc.). Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) uzyskane z sadów i poza sadami będą zbliżone do ubiegłorocznych i wyniosą blisko 21 tys. ton.
Spośród owoców jagodowych, jedynie przewiduje się spadek zbiorów truskawek. Tegoroczne warunki wegetacji były dla nich niezbyt korzystne. Według obecnego szacunku produkcja truskawek w 2016 r. może wynieść blisko 196 tys. ton (-5 proc.).
Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) ocenia się na ok. 165 tys. ton, czyli na poziomie nieco wyższym od ubiegłorocznego. Z powodu niskiej opłacalności zbytu porzeczek czarnych, część tych owoców nie została zebrana.
Tegoroczna produkcja malin może wynieść ponad 120 tys. ton (+50 proc. od bardzo słabej produkcji z 2015 roku). Produkcja agrestu ma być zbliżona do ubiegłorocznej i wynieść ok. 12 tys. ton.