Śruta rzepakowa wciąż niewykorzystana w kraju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2017,14:30 Aktualizacja: 22-02-2017,15:14
A A A

Potencjał śruty rzepakowej w Polsce pozostaje w znacznym stopniu niewykorzystany. Za granicą, zwłaszcza na zachodzie Europy, produkt ten zyskuje wciąż na popularności - podkreślają przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

W tłoczniach zrzeszonych w tej organizacji (ponad 90 proc. rynku w kraju) w 2016 roku przerobiono 2,46 mln ton nasion rzepaku, co pozwoliło na wyprodukowanie 1,37 mln ton poekstrakcyjnej śruty rzepakowej. To wynik gorszy o 3 proc. niż w rok wcześniej, ale wynikający z niższych zbiorów surowca. Komponenty paszowe uzupełniła produkcja makuchów na poziomie 17 tys. ton.

śruta sojowa, śruta rzepakowa, bydło, trzoda chlewna

Śruty rzepakowa i sojowa są coraz droższe

Śruta rzepakowa oraz sojowa są w cenie. W pierwszym przypadku wpłynęło na to zainteresowanie ze strony niemieckich kontrahentów przez co nie ma problemu z jej sprzedażą. W drugim stabilizacja cen na giełdzie w Chicago oraz mroźna zima. Śruta...

Zdaniem PSPO dysponujemy więc w Polsce stabilnym, wytwarzanym lokalnie na skalę przemysłową źródłem białka paszowego.

- Śruta rzepakowa jest cennym źródłem białka paszowego o stabilnej jakości, nie bez znaczenia w kontekście budowania bezpieczeństwa żywnościowego kraju jest jej lokalny charakter produkcji i dostępność dla hodowców przez cały rok. Wzrost wykorzystania śruty rzepakowej jest skorelowany przede wszystkim ze wzrostem intensywności i opłacalności produkcji mleka, co wyraźnie widać u nabywców naszej śruty za granicą - podkreśla Piotr Szysz, przewodniczący Zespołu roboczego ds. śruty i makuchu PSPO.

Jak ocenia, dużą rezerwę wzrostu zużycia śruty stanowi również możliwość większego wykorzystania w żywieniu innych grup zwierząt, a szczególnie w produkcji drobiu. - Inicjatywy ukierunkowane na wzrost znaczenia w strukturze dostaw białka paszowego jego krajowych źródeł powinny koncentrować się na zwiększeniu zużycia śruty, co tylko może dodatkowo stymulować i stabilizować produkcję rzepaku - zaznacza Szysz.
policja, przestępstwo, wyłudzenie VAT, podatki, Suwałki, rolnictwo

Zorganizowana grupa wyłudzała VAT na handlu śrutą

4 osoby, które wyłudziły blisko 7,5 mln zł podatku VAT zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Suwałk. Według ustaleń śledczych, tworzyli oni zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzaniu VAT i...

PSPO nie pierwszy raz alarmuje, iż potencjał krajowego zużycia śruty rzepakowej pozostaje w znacznym stopniu niewykorzystany. Wynika to podobno z analiz eksperckich i informacji pochodzących bezpośrednio z firm paszowych.

- Musimy szukać nabywców na znaczną część krajowej śruty rzepakowej za granicą, co jest o tyle łatwe, że produkt ten zyskuje na popularności. W Niemczech jej udział w ostatnim czasie już nawet przewyższył poziom wykorzystania w tamtejszej produkcji zwierzęcej śruty sojowej. To pokazuje też, że rzepak to nie tylko olej spożywczy czy biopaliwa, ale także roślina niezwykle cenna pod kątem budowania bezpieczeństwa dostaw pasz - zwraca uwagę Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO.

Zaznacza jednocześnie, że o obecnej skali upraw rzepaku w Polsce, a więc i produkcji śruty, zdecydowały jednak przede wszystkim potrzeby energetyczne. - Dlatego ważne jest, aby kwestia rodzimej produkcji komponentów białkowych nie była pomijana przy okazji dyskusji o przyszłości naszej branży biopaliw. Oba rynki są bowiem ze sobą skorelowane, więc do zagadnienia należy podejść systemowo - przekonuje na koniec.

Poleć
Udostępnij