Spada wymiana przetworami mleczarskimi. Importerzy mniej aktywni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2015,9:35 Aktualizacja: 11-05-2015,10:42
A A A

W styczniu i lutym na świecie spadły obroty w handlu przetworami mleczarskimi. Przede wszystkim dotyczy to pełnego mleka w proszku (PMP) oraz masła.

Jak donoszą analitycy BGŻ tak wynika z pierwszych, niepełnych jeszcze danych przygotowanych przez ekspertów tego rynku. Największym importerem nadal są Chiny, które jednak w pierwszych dwóch miesiącach br. zrobiły znacznie mniej zakupów niż przed rokiem.

Państwo Środka sprowadziło aż o 42 proc. mniej mleka w proszku, o 33 proc. mniej mleka odtłuszczonego (OMP), o 30 proc. mniej masła i o 14 proc. mniej serów.

Polskie krowy biją rekordy - 12,5 tys. kg mleka od sztuki

Bożena i Janusz Przydrożni z Zamysłowa w woj. lubuskim w zeszłym roku uzyskali średnią wydajność na poziomie 12,5 tys. kg mleka w stadzie, w którym ocenianych było niemal 400 krów. Należące do nich gospodarstwo liczy 500 ha, z czego...

Rosja, drugi światowy importer przetworów mleczarskich także zmniejszyła aktywność. Jest to szczególnie widoczne na rynku serów, dla których ten wielki kraj był jednym z najważniejszych rynków zbytu.

W styczniu Rosja zakupiła 12,5 tys. ton tego produktu, czyli aż o 55 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. O 69 proc. spadł też import masła, a o 25 proc. OMP.

Widoczne w handlu były z kolei Stany Zjednoczone, które zakupiły więcej serów (24 proc.) i masła (172 proc.).

W przypadku Unii Europejskiej najbardziej widoczny jest spadek... eksportu serów, który w styczniu i lutym wyniósł 102,5 tys. ton i przez rok poleciał w dół o 17 proc. Sprzedaż PMP spadła o 10 proc., a OMP i masła wzrosła odpowiednio o 24 i 1 proc.

Poleć
Udostępnij