W 2014 roku kraje Unii Europejskiej skupiły 148 mln ton mleka. To rekordowy wynik - o 6 mln ton (4,5 proc.) wyższy od ubiegłorocznego.
W 2014 roku kraje Unii Europejskiej skupiły 148 mln ton mleka. To rekordowy wynik - o 6 mln ton (4,5 proc.) wyższy od ubiegłorocznego.
Jak donoszą analitycy BGŻ pod koniec ubiegłego roku wzrostowe tendencje zaczęły jednak hamować. Według szacunków Komisji Europejskiej w pierwszym kwartale br. skup był już niższy niż w tym samym czasie przed rokiem.
Od kwietnia eksperci oczekują (zostaną zniesione kwoty mleczne) stopniowej odbudowy produkcji mleka przy założeniu korzystnych warunków na pastwiskach, utrzymaniu niskich kosztów pasz i wzrostu cen surowca. Analitycy z Brukseli prognozują, że w 2015 roku skup mleka w UE będzie o 1 wyższy w relacji rocznej.
Większe dostawy surowca spodziewane są przede wszystkim w krajach, w których pogłowie krów mlecznych pod koniec grudnia ubiegłego roku było znacznie wyższe niż rok wcześniej - Irlandii (+4,2 proc.), Holandii (+0,8 proc.) i Niemczech (+0,7 proc.).
W Polsce systematycznie spada liczba krów, ale coraz większa koncentracja gospodarstw, ich specjalizacja i postęp genetyczny sprawiają, że rośnie wydajność mleczna zwierząt, a co za tym idzie także produkcja mleka.
W przypadku przetwórstwa surowca eksperci z KE spodziewają się dalszego wzrostu wytwórczości odtłuszczonego i pełnego mleka proszku. Nieznacznie ma pójść w górę produkcja serów, a spaść masła.