Ruszył audyt ws. wznowienia eksportu polskiego drobiu do Chin
Trwa audyt realizowany przez inspektorów Generalnej Administracji Celnej oraz Ministerstwa Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej dotyczący polskiego drobiu.
W spotkaniu otwierającym audyt wzięli udział m.in. wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak oraz główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski
„To kolejne działanie podejmowane w celu wznowienia eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin” – podkreśliło w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).
Audyt w gospodarstwach
Jak w nim sprecyzowano, celem inspekcji ze strony chińskiej jest weryfikacja stosowania w Polsce zasady regionalizacji w zakresie chorób drobiu (grypa ptaków HPAI, rzekomy pomór drobiu ND). Audyt będzie trwał do 19 listopada.
„Oprócz spotkań w ministerstwie, program wizyty delegacji chińskiej obejmie m.in. spotkania w terenowych oddziałach Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym (PIW-PIB) w Puławach, zakładach drobiowych oraz gospodarstwach hodujących drób” – wylicza resort rolnictwa.
GLW: wstrzymanie przez Chiny importu polskiego drobiu nie zakłóci ustaleń ws. regionalizacji
Eksport z regionalizacją
Wiceminister Czerniak - jak wynika z komunikatu - podkreślił na spotkaniu, że strona polska przykłada dużą wagę do pozytywnych efektów audytu oraz dalszych działań na rzecz wznowienia eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin, na zasadzie regionalizacji (polega ona na blokowaniu produktów jedynie z tych regionów kraju, gdzie stwierdzono ogniska chorób).
„Nasza dotychczasowa współpraca z partnerami chińskimi przebiega wzorowo. Liczę, że państwa pobyt w Polsce będzie owocny. Jesteśmy gotowi do przekazania wszelkich informacji dotyczących stosowania regionalizacji w naszym kraju” – zapewniał wiceszef MRiRW.
Handel rolno-spożywczy
Resort podkreśla, że Chiny to bardzo ważny partner Polski w handlu rolno-spożywczym.
„W 2023 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wielkość 147,6 mln euro. Obecnie największym zainteresowaniem na rynku chińskim cieszą się polskie mleko i produkty mleczne, puch i pierze oraz owoce mrożone” – wymienia ministerstwo.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś