Rośnie eksport produktów przetwórstwa zbóż. Zdobywamy nowe rynki
W pierwszym półroczu bieżącego roku w górę poszedł eksport produktów przetwórstwa zbóż z Polski - wynika z analizy wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego i Komisji Europejskiej.
Sprzedaż mąki (pszennej i pozostałych) wyniosła ok. 77 tys. ton i była większa niż rok wcześniej o blisko 9 proc. Handlowano przede wszystkim mąką pszenną (65 tys. ton), a jej głównym odbiorcą były kraje UE - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Trudny rok dla producentów zbóż. Ziarna więcej, ale marnej jakości
Eksperci zauważają jednak, że postępuje dywersyfikacja rynków zbytu tego produktu, a na znaczeniu zyskują kraje pozaunijne. Od stycznia do końca czerwca przeszło 4,5krotnie w górę poszedł wywóz do państw trzecich (z 0,9 do 4,2 tys. ton), a głównym odbiorcą była Angola (3,4 tys. ton).
W pierwszym półroczu Polska odnotowała również 15 proc. wzrost eksportu makaronów (CN 1902), a wysyłki tego produktu wyniosły ok. 19 tys. ton. Towar w większości trafiał do Wspólnoty (70 proc. wolumenu eksportu), ale podobnie jak w przypadku eksportu mąki, grono odbiorców rosło. Udział krajów trzecich zwiększył się z 25 do 30 proc.
Największy udział w eksporcie produktów przetwórstwa zbóż z Polski mają jednak wyroby piekarnicze (CN 1905) - chleb, bułki, pieczywo cukiernicze, ciasta i ciastka. Ich wywóz w omawianym czasie przekroczył 270 tys. ton (+5 proc. r/r).
Głównym odbiorcą tych produktów były również unijne państwa (88 proc. wolumenu), które zwiększyły u nas zakupy do ok. 240 tys. ton (3 proc. r/r). Handlowaliśmy przede wszystkim z Niemcami (27 proc. wolumenu), Czechami (10 proc.) oraz Wielką Brytanią (9 proc.).
Wywóz do krajów pozaunijnych zwiększył się o prawie 34 proc. do ok. 32 tys. ton, a największym odbiorcą była Rosja (prawie 12 tys. ton.).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś