Raport rynkowy. Mało ofert sprzedaży zbóż. Jakie ceny w skupach?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-10-2024,11:25 Aktualizacja: 21-10-2024,11:27
A A A

W wielu regionach Polski zbiory kukurydzy na ziarno już się zakończyły bądź zbliżają się ku końcowi. Kukurydziane żniwa w kraju zostaną w znacznej mierze zakończone przed końcem października - poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa.

Izba w swoim raporcie wskazała, że zbiory kukurydzy dobiegają końca na południu i zachodzie kraju. "Znaczne zaawansowanie zbiorów notuje się w centrum i na wschodzie kraju, gdzie ziarno zebrano z około 80 proc. areału. Najmniej zaawansowane zbiory tradycyjnie notuje się na północy kraju" - przekazano.

wir, rynek zbóż, kukurydza, zbiór kukurydzy

Suszyć czy sprzedać mokrą? Rolnicy zastanawiają się, co zrobić z kukurydzą

Sytuacja na rynku zbóż nadal nie uległa poprawie. Obecnie w skupach głównie prowadzony jest skup kukurydzy. Dzięki odpowiedniej pogodzie, trwają zbiory kukurydzy na ziarno – podkreśla w swoim raporcie rynkowym Wielkopolska...

Dodano, że dzięki sprzyjającej pogodzie, zbierane ziarno jest suche, o wilgotności w przedziale 20-24 proc., a jego jakość - zadowalająca.

Izba zwróciła uwagę, że krajowy rynek zbóż w dalszym ciągu operuje w warunkach mocno uszczuplonej podaży ziarna.

"Przedmiotem handlu cały czas jest przede wszystkim kukurydza mokra. Na rynku notuje się natomiast bardzo mało ofert sprzedaży praktycznie wszystkich zbóż. Rolnicy cały czas nie są chętni do sprzedaży zbóż i czekają na dalszy wzrost cen. Tym samym trudno o zakupy większych partii ziarna. Handel ziarnem cały czas ma charakter spotowy, na tu i teraz. Bardzo trudno bowiem o zakupy większych partii ziarna z odbiorem w listopadzie/grudniu br., a także na początku 2025 roku" - wyjaśniono.

Z kolei po stronie popytowej - informuje Izba - na rynku notowany jest wzrost zainteresowania przetwórców zakupami ziarna w celu uzupełnienia zapasów. Zwrócono jednak uwagę, że przy mocno uszczuplonej rynkowej podaży nie jest łatwo kupić większe partie towaru, co powoduje, iż ceny zbóż "trzymają się mocno".

rynek zbóż, zboża, kukurydza, zbiory kukurydzy

MRiRW: plony kukurydzy są większe niż w 2023 r., a ceny stabilne

Plony kukurydzy są większe niż w roku ubiegłym, a w kraju utrzymuje się wysokie tempo zbiorów kukurydzy na ziarno - wynika z ustaleń zespołu ds. monitorowania rynku zbóż, o których poinformował w czwartek resort rolnictwa....

Jeśli chodzi o ceny, to kształtowały się one następująco: pszenica konsumpcyjna (920-960 zł/t); pszenica paszowa (850-900 zł/t); jęczmień paszowy (730-810 zł/t); pszenżyto (720-790 zł/t); żyto konsumpcyjne (600-690 zł/t); żyto paszowe (570-650 zł/t); owies paszowy (680-770 zł/t); kukurydza (750-830 zł/t); kukurydza mokra (30 proc. wilgotności – 460-570 zł/t); rzepak (bez dopłat – 2100-2180 zł/t).

Izba Zbożowo-Paszowa poinformowała, że obecnie w portach obserwowany jest większy ruch. "Przedmiotem eksportu jest przede wszystkim kukurydza oraz pszenica, które są głównie ładowane na mniejsze statki typu coaster. Trudno liczyć na rekordy w eksporcie zbóż w ostatnim kwartale br., zważywszy na ciągle silną konkurencję ze strony krajów basenu Morza Czarnego i trudności z zakupem ziarna na eksport. Ceny zbóż na rynku wewnętrznym oferowane przez przetwórców cały czas często kształtują się powyżej parytetu portowego, co powoduje, że przy wyraźnie ograniczonej rynkowej podaży ziarna zakupy ziarna na eksport są trudne" - wyjaśniono. 

Poleć
Udostępnij