MRiRW: plony kukurydzy są większe niż w 2023 r., a ceny stabilne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2024,8:45 Aktualizacja: 11-10-2024,8:54
A A A

Plony kukurydzy są większe niż w roku ubiegłym, a w kraju utrzymuje się wysokie tempo zbiorów kukurydzy na ziarno - wynika z ustaleń zespołu ds. monitorowania rynku zbóż, o których poinformował w czwartek resort rolnictwa.

Jak ustalił zespół ds. monitorowania rynku zbóż, plony kukurydzy są większe niż w roku ubiegłym. Podczas środowego posiedzenia ustalono m.in., że w kraju utrzymuje się wysokie tempo zbiorów kukurydzy na ziarno, a żniwa przebiegają dobrze i jedynie lokalnie opady deszczu przeszkadzają w zbiorach.

Ustalono jednocześnie, że wzrost wielkości produkcji zbóż, a zwłaszcza kukurydzy, wynika m.in. ze wzrostu plonów przy zmniejszającym się ich krajowym zużyciu w ostatnich latach. To oznacza zwiększone potrzeby zagospodarowywania ziarna m.in. poprzez eksport. Zaznaczono też jednak, że eksport zbóż z Unii Europejskiej jest pod presją dużej konkurencji eksportowej na rynku światowym.

Przekazano również, że zgodnie z ustaleniami zespołu, w większości regionów kraju odnotowuje się dobrą jakość ziarna, a ceny kukurydzy są stabilne. Ponadto przekazano, że również ceny zbóż w Polsce są stabilne w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

wiceminister rolnictwa, kołodziejczak, opłacalność produkcji, finanse

Kołodziejczak: opłacalność produkcji rolnej jest bardzo zróżnicowana

Opłacalność produkcji rolnej jest bardzo zróżnicowana. Działalnością dochodową jest produkcja mleka, kukurydzy na ziarno, uprawa pszenicy, rzepaku. Niedochodowa jest produkcja żywca wieprzowego - wyliczał na posiedzeniu sejmowej...

W poniedziałek informacje na temat trwających zbiorów kukurydzy przekazała również Izba Zbożowo-Paszowa. Jak informowała, tempo zbiorów jest nadzwyczaj szybkie. Wskazała też, że zbierane ziarno jest ciągle suche - jego wilgotność często mieści się w przedziale 20-27 proc.

Spośród zbóż, przedmiotem obrotu na rynku krajowym jest głównie kukurydza. Jak zauważyła Izba, podaż pozostałych zbóż pozostaje wyraźnie niższa, choć nieco wzrosła po ostatniej zwyżce cen.

"Kukurydza plonuje wysoko na zachodzie, północy i nieźle w centrum, ale wyraźnie słabiej na wschodzie kraju. Obecne ceny kukurydzy mokrej (30 proc. wilgotności) oferowane przez przetwórców zawierają się w przedziale 460-530 PLN/t. Z kolei, oferty kupna kukurydzy suchej na rynku wewnętrznym kształtują się na poziomie 680-800 PLN, z dostawą w październiku br. Ceny oferowane za kukurydzę z dostawą do portów wzrosły do poziomu 830 PLN/t, z dostawą w październiku br." - przekazała wtedy Izba.

Poleć
Udostępnij